Kablosuz Ağ Genişletme Yöntemleri

BİLGİSAYAR VE İNTERNET, TELEKOM VE ELEKTRONİK kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 1298 okundu

Kablosuz Ağ Genişletme için çeşitli yöntemler, repeater ile kablosuz ag genişletme,access point wifi agını genişletme,wifi sinyalini arttırma

Bu yazımızda kablosuz ağ genişletme yani wifi ağını genişletme yöntemleri anlatılmıştır.Ayrıca Wifi ağını genişletmede kullanılan Access Point ve Repeater hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Genişletme

Özellikle ttnet’in vermiş olduğu modemleri kullanıyorsanız (genelde antensiz modemler) evinizde bazı odalarda wifi sinyali sorunu yaşayabilirsiniz.Modemlerin wifi sinyalini dağıtma güçleri modem özelliklerine göre değişiklik gösterir.Anteni olmayan bir kablosuz modemin kapsama alanı doğal olarak, antenli modemlere göre daha düşüktür.Piyasada 1 antenli,2 antenli ve 3 ya da daha fazla antenli modem çeşitleri bulunmaktadır.Her antenin ortalama gücü 5 db’dir.Evinizin veya ofisinizin genişliğine göre bu modemlerden birini seçmeniz, sinyal sorunu yaşamamanız için oldukça önemlidir.

Peki mevcut Kablosuz Ağ Genişletme Yöntemleri nelerdir ?

 • Modeminizin Konumu : İlk olarak modeminizin konumunu gözden geçirmelisiniz.Eğer wifi sinyali konusunda sorun yaşıyorsanız, modeminizin tüm odalara sinyal yaymasını kolaylaştırmak için konumunu evin merkezinde olacak şekilde ayarlayın.
 • Repeater Kullanarak Kablosuz Ağ Genişletme : Repeater adından da anlaşılacağı gibi tekrarlayıcı özelliği olan bir çeşit modemdir.Modeminizden wifi sinyalini çeker ve güçlendirerek tekrar dağıtır.Repeater’ı bir köprü olarak düşünün ve sinyali iletmek istediğiniz bölge ile modeminizin arasında konumlandırın.üstelik repeater’lar mevcut sinyali tekrar dağıttığı için kablo zahmeti’de yoktur.Kullanımı oldukça basittir.Tek yapmanız gereken Repeater’ın arayüzünden veya cd’sinden kurulumunu yapmanız.
 • Access Point Kullanarak Kablosuz Ağ Genişletme :  Access Point’ler görüntü olarak modemlere benzerler ancak görevi farklıdır. Modeminizinden çıkan ethernet kablosunu accest point’in ethernet girişine takarsınız ve Access point etnernet kablosudan aldığı sinyali wifi sinyaline çevirir.Daha çok uzun mesafeye wifi sinyalini iletmek için kullanılır, çünkü repeater’lar 50-75 metreye kadar aynı işi yapıyor ve kablo zahmetine de girmiyorsunuz.Bazen repeater’lar sinyali genişletmekte yeterli olmaz ve bu durumda imdadımıza access point yetişir.Access pointler geçmişte kablolu modemleri kablosuz’a çevirmek için kullanılırdı ancak günümüzde kablolu modem kullanımı neredeyse bittiği için bu görevleride sona ermiş oldu.

Ayrıca wifi sinyalini bir kaç kilometreye kadar yaymak için kullanılan sistemlerde mevcut, bunlar genelde stadyumlar’da, konser alanlarında vs. kullanıldığı için bunlardan bahsetmiyorum.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise veya bu konuda yazılanlar ile ilgili sorununuz varsa lütfen yorum kısmından iletişime geçin.Yorumlarınızı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde cevaplarım.Ayrıca Blogun Sağ tarafında bulunan sosyal medya adreslerinden de bana ulaşabilirsiniz..

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. modem le aramızda hava var 1metre uzağındağım 1 diş çekiyor

  • Merhaba eskiden de bu şekilde sorun var mıydı? eğer yeni oluşan bir durumsa modemde arıza olabilir. Eskiden beri böyleyse sinyal yayma kalitesi düşüktür.

Anti Spam *

Facebook Sayfamızı Beğenin

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Süleyman bey çok teşekkürler paylaşım için sayenizde bir çok insan bu listeden faydalanacak. Böyle iyiliksever ziyaretçilerimiz olması ve sayılarının her geçen gün artması gerçekten gurur verici. Teşe...
 • Misafir

  sony kdl-50w805c güncel kanal listesi Linkteki program listesi 16 Şubat 2017'ye ait http://www.4shared.com/rar/4PlrCxl5ce/sdb.html kanal liste görüntüsü http://i.hizliresim.com/nRPWnV.jpg
 • Akifturan

  Hocam belki uyumlu olmayabilir sizin modele isterseniz kanalları favorilere ekleyerek bir liste yapın
 • Misafir

  merhaba philips 6309 serisi tv var ama 6000 serisini yüklüyorum kanal yüklü değil diyor usb belleğide fat32 biçimlendirdim yine olmadı