Kablosuz Ağ Genişletme Yöntemleri

BİLGİSAYAR VE İNTERNET, TELEKOM VE ELEKTRONİK kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 870 okundu

Kablosuz Ağ Genişletme için çeşitli yöntemler, repeater ile kablosuz ag genişletme,access point wifi agını genişletme,wifi sinyalini arttırma

Bu yazımızda kablosuz ağ genişletme yani wifi ağını genişletme yöntemleri anlatılmıştır.Ayrıca Wifi ağını genişletmede kullanılan Access Point ve Repeater hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Genişletme

Özellikle ttnet’in vermiş olduğu modemleri kullanıyorsanız (genelde antensiz modemler) evinizde bazı odalarda wifi sinyali sorunu yaşayabilirsiniz.Modemlerin wifi sinyalini dağıtma güçleri modem özelliklerine göre değişiklik gösterir.Anteni olmayan bir kablosuz modemin kapsama alanı doğal olarak, antenli modemlere göre daha düşüktür.Piyasada 1 antenli,2 antenli ve 3 ya da daha fazla antenli modem çeşitleri bulunmaktadır.Her antenin ortalama gücü 5 db’dir.Evinizin veya ofisinizin genişliğine göre bu modemlerden birini seçmeniz, sinyal sorunu yaşamamanız için oldukça önemlidir.

Peki mevcut Kablosuz Ağ Genişletme Yöntemleri nelerdir ?

 • Modeminizin Konumu : İlk olarak modeminizin konumunu gözden geçirmelisiniz.Eğer wifi sinyali konusunda sorun yaşıyorsanız, modeminizin tüm odalara sinyal yaymasını kolaylaştırmak için konumunu evin merkezinde olacak şekilde ayarlayın.
 • Repeater Kullanarak Kablosuz Ağ Genişletme : Repeater adından da anlaşılacağı gibi tekrarlayıcı özelliği olan bir çeşit modemdir.Modeminizden wifi sinyalini çeker ve güçlendirerek tekrar dağıtır.Repeater’ı bir köprü olarak düşünün ve sinyali iletmek istediğiniz bölge ile modeminizin arasında konumlandırın.üstelik repeater’lar mevcut sinyali tekrar dağıttığı için kablo zahmeti’de yoktur.Kullanımı oldukça basittir.Tek yapmanız gereken Repeater’ın arayüzünden veya cd’sinden kurulumunu yapmanız.
 • Access Point Kullanarak Kablosuz Ağ Genişletme :  Access Point’ler görüntü olarak modemlere benzerler ancak görevi farklıdır. Modeminizinden çıkan ethernet kablosunu accest point’in ethernet girişine takarsınız ve Access point etnernet kablosudan aldığı sinyali wifi sinyaline çevirir.Daha çok uzun mesafeye wifi sinyalini iletmek için kullanılır, çünkü repeater’lar 50-75 metreye kadar aynı işi yapıyor ve kablo zahmetine de girmiyorsunuz.Bazen repeater’lar sinyali genişletmekte yeterli olmaz ve bu durumda imdadımıza access point yetişir.Access pointler geçmişte kablolu modemleri kablosuz’a çevirmek için kullanılırdı ancak günümüzde kablolu modem kullanımı neredeyse bittiği için bu görevleride sona ermiş oldu.

Ayrıca wifi sinyalini bir kaç kilometreye kadar yaymak için kullanılan sistemlerde mevcut, bunlar genelde stadyumlar’da, konser alanlarında vs. kullanıldığı için bunlardan bahsetmiyorum.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise veya bu konuda yazılanlar ile ilgili sorununuz varsa lütfen yorum kısmından iletişime geçin.Yorumlarınızı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde cevaplarım.Ayrıca Blogun Sağ tarafında bulunan sosyal medya adreslerinden de bana ulaşabilirsiniz..

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. modem le aramızda hava var 1metre uzağındağım 1 diş çekiyor

  • Merhaba eskiden de bu şekilde sorun var mıydı? eğer yeni oluşan bir durumsa modemde arıza olabilir. Eskiden beri böyleyse sinyal yayma kalitesi düşüktür.

Anti Spam *

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Merhaba şu an için 5500 modeline ait liste yok. Olduğunda yazıyı eklerim
 • Misafir

  40 PFK 5500 HOCAM MODEL BU GÜNCEL KANAL LİSTESİ VARMI YARDIMCI OLURSAN SEVINIRIM KOLAY GELSIN SAGOLUN SIMDIDEN
 • Akifturan

  Rica ederim listenizi inceledim. Her şey normal silinen kanallarda "hide" yani gizleme seçeneği aktif ancak tv yazılımı bu kanalları yine de gösteriyor. Mailinize de dönüş yaptım. İyi akşamlar dilerim
 • Tancell

  ilginiz için teşekkür ederim. televizyonumda otomatik güncelleme kapalı. ayrıca sadece uydudan gelen yayını alıyorum. extra internet veya kablolu yayında mevcut değil. kanal listesini adresinize gönde...
 • Akifturan

  Merhaba tv'niz kanal silmeye izin vermiyor olabilir. Bu durumda silinen kanalların listenin sonunda olması iyi bir seçenek. Bir de ayarlardan otomatik kanal güncellemeyi kapatarak deneyin. Belki otoma...