Kablosuz Ağınıza Bağlanan Cihazları Görmek

BİLGİSAYAR VE İNTERNET, TELEKOM VE ELEKTRONİK kategorisinde yazıldı. 13 yorum yapıldı, 2348 okundu

Kablosuz Ağınıza Bağlanan bilgisayarları ve telefonları görme, wifiye baglananlara hız sınırı koymak,wifiye bağlananları görme

wifiye bağlananları görme , wifi hız sınırlama , modemime bağlananları görme , wifi kısıtlama, ağa bağlananları görme, modeme bağlananları görme, internete bağlananları görme, wifi hızını düşürme, airties modem hız sınırlama konularında yardıma ihtiyacınız varsa bu yazı çok işinize yarayacaktır.

Günümüzde kablolu modemlerin yerlerini artık kablosuz modemler aldı ve Wireless teknolojisi her eve girdi.Tabi güvenlikle ilgili sorunlarıda beraberinde getirdi.Malumunuz artık evinize gelen misafir ilk olarak Wifi Şifresini soruyor ve belli bir süre sonra şifreniz komşular,akrabalar tarafından öğrenilmiş oluyor.Hatta bir arkadaşımdan duyduğuma göre komşuları sırf wifi şifresini öğrenmek için misafirliğe geliyormuş, bir kaç gün sonra şifre değişince tekrar gelip şifreyi soruyormuş :) Hepimizin böyle sorunları var tabi.Bunun için Kablosuz Ağ Güvenliği Hakkında biraz bilgi vermek istedim.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan Cihazları Nasıl Görebilirsiniz?

Her Modemin Bir Kullanıcı Arayüzü vardır.Bu Arayüze Modeminizle beraber size verilen Cd’den

veya Modemin İp Adresinden Ulaşabilirsiniz.Benim Hız sınırlama Anlatımını Yapmış Olduğum Modem Airties ve  İp Adresi : http://192.168.2.1/

Sizde kullandığınız modem markasına göre aşağıdan ip adresini bulun ve Tarayıcınızın adres satırına bu adresi girin.Karşınıza Modeminizin Arayüzüne Ulaşmanız için şifre ekranı gelicektir.Eğer değiştirmediyseniz şifre Fabrika ayarlarındaki gibidir.

Modem Arayüzü İp Adresleri :

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

Benim anlatımda kullandığım modemin arayüzü aşağıda görüldüğü şekildedir, diğer modemlerde’de buna yakındır.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

Kablosuz Menüsüne tıkladığınızda Wifi’den bağlananları ve cihazların Mac adreslerini görebilirsiniz.Mac Filtreleme’den Mac adresini yazdığınız cihazın Ağınıza bağlanmasını engelleyebilirsiniz.

Kablosuz Ağınıza Bağlananları gördünüz, Peki Kablosuz Ağınıza Bağlananlara Hız Sınırı Getirmek İstiyorsanız Nasıl Yapacaksınız ?

Kablosuz Ağınıza Bağlanan cihazlara hız sınırı koymak için 2 Yöntemimiz var

1.Modem arayüzünde gördüğümüz gibi Qos (Port Önceliği) Özelliği var ve bunu kullanabiliriz.

2.Kablosuz Ağ Ayarlarından İkinci Bir Ağ Oluşturup Bunun Hızını Düşürebiliriz.Kendimiz Hızlı olanı kullanırken,Başkalarını yavaş olan kablosuz ağa yönlendirebiliriz.

1.Yöntem

Modem Arayüzünden Qos Menüsüne Tıklıyoruz ve Qos Özelliğini Etkinleştiriyoruz

Qos Menüsü Altında bulunan Trafik Sınıflandırma‘ya Tıklıyoruz ve Resimdeki gibi Hızını sınırlamak istediğimiz cihazın mac adresini gerekli alana yazıyoruz ve Kaydediyoruz.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

2.Adımda ise yine Qos menüsü altında bulunan Trafik sınırlama bölümüne giriyoruz. Daha sonra ayarları aşağıdaki resimde olduğu gibi yaparak Kaydet butonuna tıklıyoruz

Wifi hız sınırı kablosuz ağınıza bağlananları görme

Kaydettikten Sonra Hız Sınırlama İşlemi Tamamlanmıştır. Dilerseniz Trafik Sınırlama’dan Yüzdeler ile oynayarak Ayarlarını Değiştirebilirsiniz ancak ben orjinal ayarları kullanmanızı tavsiye ederim.

2.Yöntem

Öncelikle belirtmeliyim ki bu özellik tüm modemlerde bulunmamaktadır.Ya da iki ayrı bağlantı oluştursanız bile, hızlarını tek tek ayarlayabilmeniz mümkün olmamaktadır.Dolayısıyla belirlediğiniz hız sınırı tüm ağlara uygulanabilir.

“Kablosuz” Menüsü Altında bulunan Kablosuz Ağ Ayarlarına Tıklayın.Buradan  kablosuz ağ Hız ayarını en düşük hız seviyesine getirin. Airties’te bu Hız 6.5 Mb/s Bu Şekilde wifi Ağı kullananların hız limitini ayarlayabilirsiniz.Ancak şunu unutmayın ki kendiniz de bu limit üzerinden kullanım yaparsınız.Eğer masaüstü bilgisayar ile kablolu bağlantı kullanıyorsanız bu seçeneği düşünebilirsiniz.Telefonlarda dosya indirme vs. olmayacağını sayarsak 6.5 Mb hız yeterli sayılabilir.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

Takıldığınız bir yer olursa Yorum kısmından benimle iletişime geçebilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 13 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. VMG3312-B10B zyxel modem ara yüze giremiyorum şifre yanlış diyor. farklı şifre denedim olmadı modemi resetlersem hangi şifreyi girecem,birde internete bağlananları nasıl engellerim teşekkürler.

  • Merhaba modeminizi resetlediğinizde fabrika ayarlarındaki şifreye geri döner. Modemi Ttnetten aldıysanız kullanıcı adı admin şifre: ttnet
   Mac filtreleme ile wifiye bağlananları engelleyebilirsiniz

 2. mrb akif bey aşağıda söylediğiniz gibi trafik sınıflandırma ayarı yaptım ama olmadı. kaynak mac adres ve hedef mac adres yazıyor siz sadece hedef mac adres bölümüne ytazmışsınız ben de öyle yaptım ama olmadı. ayrıca İkinci Bir Ağ Oluşturup Bunun Hızını Düşürebiliriz demişsiniz. bu dediğinizi airties air5340 modemde yapabilirmiyim? cevabnızı bekliyorum çok teşekkür ederim

  “”Qos Menüsü Altında bulunan Trafik Sınıflandırma’ya Tıklıyoruz ve Resimdeki gibi Hızını sınırlamak istediğimiz cihazın mac adresini gerekli alana yazıyoruz ve Kaydediyoruz””

  • Merhaba konuyu daha anlaşılır olabilcek şekilde yeniden düzenledim tekrar incelermisiniz

   • teşekkürler Qos Trafik Sınırlandırmayı göstermişsiniz ama benim modemin bant genişliği ayarları aşağıdaki yazdıklarım gibi ve toplam maksimum bant genişliği 7271kbps. sizin verdiğinizin toplam maksimum bant genişliği ise:16383kbps. yani farklı. o yüzden sayfaya benim için eklediğiniz minimum ve maksimum bant genişliği yüzde değerleri farklı olması gerekmiyor mu? yanlış anlamayın tabiki siz daha iyi bilirsiniz. ben sadece kendi anladığım kadarıyla soruyorum. benim modemin bant genişliği yüzde aralıları daha dar iken, sizin verdiğiniz bant genişliği yüzde aralıkları daha geniş. yani iki modemin toplam maksimum bant genişliği farklı olduğundan dolayı verdiğiniz yüzde aralıkları da farklı olmalı diye düşündüm. ama dediğim gibi ben o kadarını anlayamam. o yüzden size soruyorum. her şey için çok teşekkür ederim.

    Aşağı Yönde HTB 7271 CoS1 10 20
    CoS2 30 40
    CoS3 50 60
    CoS4 70 80

    • Tekrar merhaba benim verdiğim ayarlar referans değerleridir. Yani siz isteğinize göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Öncelikle kendi telefonunuzun mac adresini girerek sınırlamayı deneyin. Sonra hız testi yaparak ulaşılabilen hızı test edin. Eğer hız çok düşük ise arttırabilirsiniz veya size göre yüksek ile düşürebilirsiniz

 3. benim modemim huawei ama ben kullanıcı adını ve şifresini yazdığımda yanlış diyo girmiyo??1

 4. Hocam ben 2. bir wifiyi oluşturabildim fakat hızını beliryemedim yardımcı olursanız sevinirim Model:TD-W9970

 5. Merhaba model numarası belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım

 6. Merhaba benim modem Türk Telekom TP-LİNK, modem arayüz ayarlarında sizin yaptığınız ayarları bulamadım. Yani QoS ayarlarında kural adı ya da protokol vs çıkmıyor. pasabenzer1903@gmail.com mail adresi ile ulaşıp yardımcı olur musunuz?

Anti Spam *

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Merhaba şu an için 5500 modeline ait liste yok. Olduğunda yazıyı eklerim
 • Misafir

  40 PFK 5500 HOCAM MODEL BU GÜNCEL KANAL LİSTESİ VARMI YARDIMCI OLURSAN SEVINIRIM KOLAY GELSIN SAGOLUN SIMDIDEN
 • Akifturan

  Rica ederim listenizi inceledim. Her şey normal silinen kanallarda "hide" yani gizleme seçeneği aktif ancak tv yazılımı bu kanalları yine de gösteriyor. Mailinize de dönüş yaptım. İyi akşamlar dilerim
 • Tancell

  ilginiz için teşekkür ederim. televizyonumda otomatik güncelleme kapalı. ayrıca sadece uydudan gelen yayını alıyorum. extra internet veya kablolu yayında mevcut değil. kanal listesini adresinize gönde...
 • Akifturan

  Merhaba tv'niz kanal silmeye izin vermiyor olabilir. Bu durumda silinen kanalların listenin sonunda olması iyi bir seçenek. Bir de ayarlardan otomatik kanal güncellemeyi kapatarak deneyin. Belki otoma...