1.3 Multijet tekleme sorunu çözümü

OTOMOBİLLER kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 483 okundu

1.3 multijet tekleme sorunu, 1.3 dizel tekleme sorunu, opel astra tekleme sorunu, fiat linea tekleme sorunu, doblo tekleme sorunu çözümü

Opel ve Fiat araçlarında kullanılan 1.3 multijet motor tekleme sorunu çözümü basit olmasına rağmen bir çok parçadan kaynaklanabileceği için, işinin ehli olmayan ustalar tarafından bir çok parça değişimi yapılarak onarım maliyeti yükselmektedir.

Aracınızı bilgisayara bağladığınız da muhtemelen bu tekleme sorunuyla alakalı hata kodları çıkacaktır. Bu hata kodları sizi yönlendirebilir. Örneğin turbo sistemiyle alakalı basınç hatası v.s varsa turbo basınç sensörüne ve turboya yönelmelisiniz. Yakıt sistemi ile alakalı bir sorun varsa ki genelde tekleme arızasında çoğunlukla yakıt sistemi basınç düşük uyarısı görülür, Yakıt sistemine yönelmelisiniz.

Eğer sorununuz yakıt sistemiyle alakalı ise aracınızı pompacı- enjektörcü olarak adlandırılan ve uzmanlık alanı pompa, enjektör olan servislere götürürseniz daha hızlı bir çözüme kavuşabilirsiniz. Burada yapılacak enjektör ve pompa testlerinden sonra yakıt sistemi sorunu çözülecektir. Benim eski aracımda Aşağıda resmi bulunan “Yakıt basınç regülatörü” arızalıydı. Yakıt basıncını düzgün ayarlayamadığı için araçta tekleme meydana geliyordu.

multijet tekleme sorunu

Eğer sorununuz yakıt sistemi ile alakalı değilse ve hata kodu yoksa ustalar genelde 1.3 multijet tekleme sorunu için ilk olarak Hava akış metre (debimetre) arızasından şüphelenirler. Ancak genellikle bu parça boşa değiştirilmiş olur ve sorun çözülmez. Daha sonra ustaların yöneldiği parça “map sensörü” ‘dür. Bu parça da tekleme sorununa neden olabilir ancak bu parça da sorunu çözmezse lambda sensörüne yönelirler. Bu şekilde deneme yanılma yöntemiyle arızayı bulmaya çalışırlar ve oldukça masraflı olur. Bu durumda yetkili servislere yönelmenizi tavsiye ederim. Yetkili servisler takılan parça sorunu çözmediyse sökebilir ve sizden parasını talep etmez (bu malzemeyi daha sonra başka bir araçta kullanabilirler). Ancak Yedek parçacılar takılan malzemeyi söküp geri götürdüğünüzde geri almazlar. Bu malzemeyi başka birisine satamayacaklarını belirtiler. Sök tak yapılan parça ikinci el sanılabilir.

Bu arıza daha önce başıma geldiği ve iş bilmez ustalar yüzünden canımı sıktığı için elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. umarım faydalı olur. Bunun dışında sizde aynı arızayı yaşadıysanız Yorum kısmından yorum yazarak diğer insanlara yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın ki bilgi paylaştıkça çoğalır.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
5 2 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
2 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Ahmet samancı
6 ay önce

Opel Astra 2007 enjoy bekleme sorunu var sürekli değil bi gün yapıyor bi gün yapmıyor bazen çok yapıyor