1974’ten Bugüne Volkswagen Golf Kasaları

OTOMOBİLLER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4785 okundu

Dünya'da oldukça fazla meraklısı olan Golf'ün ilk üretiminden bugüne tasarımında ne gibi değişiklikler oldu.Volkswagen Golf Kasaları

Ülkemizde ve Dünya’da oldukça fazla meraklısı olan Volkswagen Golf’ün ilk üretiminden bugüne tasarımında ne gibi değişiklikler oldu merak ediyorsanız Volkswagen Golf Kasaları yazısında cevabını bulabileceksiniz.

Golf’ün Tarihçesi 

Volkswagen Golf’ün ilk nesli olan Golf I 1974 yılında üretilmeye başlandı. ABD ve Kanada’da 1975’ten 1984 yılına kadar Volkswagen Rabbit ve Latin Amerika’da Volkswagen Caribe isimleriyle pazara sunuldu.İşte Tarihten Bugüne Volkswagen Golf Kasaları

Golf I (1974-1983)

1977_Volkswagen_Golf-1

Mayıs 1974’te Volkswagen, modern önden çekiş sürüşü sunan birinci nesil Golf’ü kaplumbağa modelinin halefi olarak tanıttı.

Selefi ve atası kaplumağa gibi, Golf Mk1 kalıcı ve nüfuslu olacağını kanıtladı. 1974’ten beri gerçekleştirilen kesintisiz üretimiyle, Golf geniş çapta başarı yakalayan, önden çekişli kompakt (hatchback) modellerinden ilki olmayı başardı.

Kaplumbağa’nın tacını Golf’e devretmek Volkswagen’in varlığını devam ettirebilmek için hayati bir hedefti. 1970’lerin başlarında, şirket ciddi finansal krize girdi ve kaplumbağa satışları keskin bir düşüşe geçti. Su soğutmalı, önden motorlu ve arkadan itişli küçük otomobiller, kullanıcıları için fazlasıyla cazip hale gelmeye başlamıştı.

Çözüm, dört alman otomobil üreticisinin (Audi, DKW, Horch ve Wanderer) birleşerek kurduğu Auto Union şirketinden geldi. Ürettikleri, gelişmiş teknoloji kullanılan, önden çekişli orta sınıf Audi sedan ile az sayıda kullanıcının ilgisini çekmişlerdi. Volkswagen 1964’te Ingolstadt’ta bulunan şirketi Daimler-Benz’den satın aldı. Audi’nin su soğutmalı motor ve önden çekişli sürüş uzmanları Volkswagen’in yeni nesli için vazgeçilmez olacaklardı.

Önden çekiş sistemi, düşük ağırlıklı küçük araçlarda, daha yüksek performans ve daha geniş iç mekân imkânı sağlıyordu. Golf’te kullanılan Audi teknolojisi, Ferdinand Porsche’nin kaplumbağa modelinin üzerine inşa ettiği arkadan itişli otomobillere karşı, mühendislik konusunda avantajı tekrar Volkswagen’e kazandıracaktı. Golf normal bir bagaj yerine dik olarak sonlanan bir arka bölüm ve hem motoru hem de çekişi önde olan etkili bir plana sahip olacaktı ve su soğutmalı motor önde enlemesine yerleştirilecekti. Golf üzerindeki çalışmalar, Aralık 1968’de Kurt Lotz’un Volkswagen’in başına geçmesinden kısa bir süre sonra, 1969’da başlamıştır.

İlk Golf (VW Typ 17) 1974’te üretilmeye başlandı.

Golf ismi Almanca Golfstrom olarak adlandırılan Kuzey Atlantik’in sıcak su akıntısından türetilmiştir. Sonraki tarihlerde VW araçlarına rüzgar isimleri vermeyi tercih etmiştir. Almanca Passat, rüzgar sistemi ya da alize rüzgarı (İng. Trade wind) anlamında kullanılır. Yine Jetta, Jetsream kelimesinden, Scirocco, Akdeniz rüzgarı anlamındaki, Almancascirocco ya da scirokko kelimesinden( İng. Sirocco) ve Bora da Türkçesi de Bora olan bir rüzgar çeşidinin adından türetilmiştir. Golf aynı zamanda bir spor dalıdır ki Golf, küçük kardeşi Polo ile aynı temayı paylaşmaktadır.

Golf, ItalDesign stüdyosundan, İtalyan otomobil tasarımcısı Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanmıştır. Giugiaro ayrıca Alfa Romeo Alfasud ve Lotus Esprit Mk1’in de tasarımcısıdır.

Volkswagen Golf GTI

1975’te Volkswagen Golf’ün Golf GTI adı verilen spor modeli Mart ayında Frankfurt Motor Show’da tanıtıldı.

Bunun arkasındaki fikir, temel özellikleri olan ekonomi sınıfı bir otomobili, ona yüksek performans paketi ekleyerek, spor ve pratik bir araç ortaya çıkarmaktı. GTI mekanik yakıt akıtma (enjeksiyon) sistemine sahip ilk küçük araçlardan biri olmuştur. Golf Mk1 GTI, 2004 yılında Sports Car International dergisi tarafından 1980’lerin en iyi 3. otomobili seçilmiştir.

Bu özel model, Bosch K-Jetronic yakıt enjeksiyonuyla beslenen 1588CC’lik 4 silindirli motoruyla, 6100 devirde 110HP (80 kW) ve 5000 devirde 140Nm tork üretebiliyordu. GTI 810 kg olan yüksüz ağırlığının da yardımıyla 0–100 km.’ye 9 saniyede ulaşabiliyordu. Maksimum hızı ise saatte 180 km idi.

Golf II (1983-1991)

VW_Golf_2

Volkswagen Golf Mk2 1983 yılında başlayıp 1992 yılına kadar (Almanya’da) devam eden üretimiyle Volkswagen için Mk1’in yerini alan lider model olmuştur. Mk1 modeline oranla az da olsa büyüyen Mk2’nin, tekerlek mesafesi 75 mm, uzunluğu 180 mm, genişliği 55 mm ve yüksekliği 5 mm artarken, ağırlığı ise 120 kg kadar daha fazlalaştı. Önceki tasarım, VW tasarım direktörü Schafer tarafından geliştirilmiş olsa da, Giugiaro’nun tasarladığı Mk1’in genel hatları korunmuş ancak Mk2 kesinlikle daha yuvarlak hatlara sahip olmuştur. İkinci nesil Golf yaklaşık 6,3 milyon adet üretilmiştir.

Golf 2 yaşantısı boyunca pek çok kez dış görünüş değişikliğine uğramıştır. En dikkate değer değişiklikler arasında, ön kapılardaki kelebek camlarının iptal edilmesi ve 1987 Ağustos’unda daha geniş aralıklı ön ızgara sayılabilir. Ama en önemli değişiklik ise 1989 yılında tanıtılan “Big Bumpers” büyük tamponlar olmuştur. Wolfsburg Edition paketiyle alınabilen büyük tamponlu Golf, ancak 1990 Ocak ayından itibaren standart pakette büyük tamponlu olarak üretilmeye başlandı.

1983-1992 yılları arasında, yaklaşık 6,3 milyon adet üretilen Golf Mk2, Wolfsburg Almanya, Brüksel Belçika, TAS Sarajevo Bosna-Hersek, New Stanton Pennsylvania ABD, Puebla Meksika ve Uitenhage Güney Afrika’da yer alan altı fabrikada imal edilmiştir. Volkswagen Grup A2 platformunda üretilen Golf Mk2’nin tekerlek açıklığı 2470 mm, uzunluğu 3985 mm, genişliği 1665mm ve yüksekliği 1415mm idi. Ağırlığı ise 910 kg ile 1245 kg arasında değişkenlik göstermiştir. Golf Mk2, aynı platformda üretilen VW Jetta, VW Corrado ve Seat Toledo Mk1 ile akrabadır.

4 ya da 5 düz vites ve 3 ileri otomatik vites seçenekleri olan Mk2, üretildiği yıllar boyunca oldukça geniş bir motor yelpazesine sahip olmuştur. Avrupa sürümlerinde 9 adet, 1,3lt – 1,8lt arası benzinli motor (54HP’den 210HP’ye kadar) ve 4 adet; dizel, eko dizel, turbo dizel ve turbo intercooler dizel olmak üzere 53HP-79HP arası dizel motor kullanılmıştır.

Golf III (1991-1998)

Volkswagen Golf Kasaları

 

 

Volkswagen Golf’ün üçüncü nesli olan Golf III, ilk kez Kasım 1991’de tanıtıldı. Kuzey Amerika’da ise 1993 baharında tanıtıldı. Kuzey Amerika’daki gecikmenin nedeni, Volkswagen’in ABD’li ve Kanadalı müşterilerine Golf III otomobillerini (ve Jetta III’ü) Puebla, Mexico’daki Volkswagen fabrikalarından zamanında ulaştıramamasıdır. Kalite kontrol problemleri, Golf ve Jetta’nın Meksika’dan Amerika’ya zamanında ulaşmasını engelledi. Üçüncü nesil Golf ve Jetta, San Diego’da ve California bölgesinde 1993 model, daha sonra Kuzey Amerika’da 1994 model olarak satışa sunuldu. Bu neslin üç kapılı Golfleri genellikle Kuzey Amerika’da GTI formunda satışa sunuldu. Bir önceki Golf neslinden ayrılmak için, 1993’ten 1995’e kadar Kuzey Amerika’da Golfler “Golf III” olarak adlandırıldılar.European Car of the Year 1992 (Avrupada Yılın Otomobili) ödülünü kazanmıştır.

Golf IV (1997-2003)

Volkswagen Golf Kasaları

 

1997’de tanıtılmış ve piyasaya sürülmüştür. Üretildiği dönemde Avrupa’da en çok satılan otomobil haline geldi. Golf 4 modelinin üretimi 2004 yılına kadar devam etti. Bu modelde yuvarlatılmış farlar, gövde rengi tampon ve yenilenen iç mekan göze çarpmıştır.

Golf V (2003-2009)

Volkswagen Golf Kasaları

Beşinci nesil Golf ilk kez Mayıs 2003’te Frankfurt Motor Show’da tanıtıldı ve satışına Avrupa’da bir ay sonra başlandı. Ocak 2006’ya kadar ABD’de satışa sunulmadı. 2006 yılında ABD’de satışına ilk neslinde olduğu gibi Rabbit ismi ile başlanmıştır. Yeni Golf’ün tanıtımı için, Wolfsburg, bir haftalığına “Golfsburg” olarak anıldı.

Golf VI (2009-2012 )

Volkswagen Golf Kasaları

 

Tasarımı Walter’de Silva’nın yaptığı 6.nesil Golf, bir önceki A tipi PQ35 platformu üzerinde üretilmiştir. İlk olarak 2008 yılı Ekim ayında Paris Otomotiv Fuarında tanıtıldı. Volkswagen resmi açıklanması öncesinde, 6 Ağustos 2008 tarihinde resim ve bilgi yayımladı. Araç, 2008 yılı kış aylarında Avrupa pazarında piyasaya sürüldü. Büyük yatırımlar bir önceki model ile karşılaştırıldığında lansmanında yaklaşık% 20 verimliliği artırma ve üretim verimliliğini elde etmiştir. 2009 yılı World Car Of The Year, Euro NCAP Safest Car of the Year ödüllerini almıştır. Almanya haricinde Çin, Endonezya ve Malezya’da üretilmektedir. Ancak bu araca dair bazı söylentiler vardır. Bunlardan biri ve en önemlisi MK5 versiyonuyla (Golf 5) kapı çerçeveleri, yan cam , çatı ve dingil mesafesi de dahil olmak üzere aynı olduğudur. Bu Yüzden bu yeni versiyonun tamamiyle yeni bir araba olmadığı söylenmektedir

Golf VII (2012-Günümüz)

Volkswagen Golf Kasaları

7.Jenerasyon Golf 2012 yılında Paris Auto Show’da tanıtılmıştır. Golf VII, Audi A3, SEAT León ve Skoda Octavia ile paylaşılan yeni Typ 5G adlı MQB platformunu kullanmaktadır. Golf VI’dan 100 kg daha hafif ve biraz daha büyüktür. Tasarım çizgileri sertleştirilmiş, iç mekan tamamıyla yenilenmiştir. 2013 yılında “World Car Of The Year” ve “World Car Awards” ödüllerinde Yılın Otomobili ödülünü almıştır

 

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/  Volkswagen Golf Kasaları


Bunlar da İlginizi Çekebilir
5 1 oy
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster