Abs Esp Direksiyon arıza ışıklarının aynı anda yanması

Akifturan tarafından OTOMOBİLLER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 34 okundu

Abs Esp Direksiyon arıza ışıkları neden yanar? vw golf abs esp ışığı yandı,seat abs,esp direksiyon ışığı yandı, aracımın arıza ışığı yandı

Abs Esp Direksiyon arıza ışıkları aynı anda yanıyorsa ilk olarak elektriksel bir arıza olduğu akla gelmelidir. Volkswagen marka bir araçta başıma gelen bu arızayı nasıl çözdüğümü yazının devamında detaylıca anlattım.

Araçta Abs Esp Direksiyon

Yukarıda gördüğünüz gibi Abs Esp Direksiyon arıza ışıkları ve bir de tpms (lastik basınç hatası) ışığı aynı anda yanıyor. Normalde bir arıza durumunda tüm bu sistemlerin aynı anda arızalanması çok çok düşük bir ihtimal olduğu için ilk olarak elektriksel bir arıza olabildiği düşünülmelidir. Bende bu arıza ışıklarıyla karşılaştığımda ilk olarak multimetre yardımıyla akü ölçümü yaptım. Eğer bir multimetreye sahipseniz DC kademesinde akünün pozitif kutubu ve şasi arasında ölçüm yapabilirsiniz. Yaptığım ölçümde akü değeri düşük çıktı. Zaten son zamanlarda start-stop un devreye girmemesi ve aracın sabah çalışırken geç çalışması akünün son günlerini yaşadığını belli etmişti.

Doğruca akücü’nün yolunu tuttum ve akü değişimi sonrası tüm arıza ışıkları söndü. Ardından start stop da stabil olarak çalışmaya başladı. Akünün marş yapması sizi yanıltmasın, akü bitik durumda ise marş yapsa bile bu şekilde elektriksel sorunlara yol açabiliyor. Özellikle kış aylarının başlamasıyla birlikte akü ölçümünüzü yaptırmanız bu tarz süprizler le karşılaşma riskinizi ortadan kaldıracaktır.

Peki ya sorun aküden değilse ?

Eğer akünüz sağlam ise bu arızaya neden olabilecek bir çok sistem bulunuyor. aracınızın bilgisayara bağlanarak arıza kodlarına bakılması gerekiyor. Bu arızalara abs sensörleri, direksiyon açı sensöru vs. bir çok sensör neden olabilir. Aracınızı bilgisayara bağladığınızda size nokta atışı hangi sensörde sorun olduğunu söyleyecektir. örneğin “Sol teker abs sensörü arızası” gibi. Doğru teşhis için servise gitmekten başka çareniz yok. Konuyu burada noktalayarak güvenli sürüşler dilerim.

Ek olarak aracınıza uygun akünüzü şu linkten öğrenebilirsiniz: https://www.mutlu.com.tr/akunubul


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Merhaba ayarlar' da otomatik kanal güncelleme varsa kapatırsanız sorununuz çözülür.
 • ahmet

  merhaba sayın admin. sony kdl55w805b kullanıyorum. kanal listemin sürekli güncellenmesini istemiyorum. pc hazırlayıp attığım listenin üzerine yeni kanal eklenmesini nasıl engelliyebilirim. tv nin yava...
 • Akifturan

  merhaba rar şifresi yok
 • Misafir

  rar sifresi nedir