Adsl ve Vdsl Arasındaki Farklar

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 347 okundu

Adsl ve Vdsl Arasındaki Farklar nelerdir ? adsl ve vdsl modem ve altyapı farkı nedir? vdsl ile kaç mbps hıza ulaşılabilir adsl ve vdsl hız farkı, adsl den vdsl ye geçiş

Adsl ve Vdsl arasındaki farklar konusuna değinmeden önce Adsl nedir onu bilmemiz gerek. Adsl konusunu öğrendikten sonra Adsl ile Vdsl karşılaştırması yapabiliriz. Tabi bir de günümüzün en hızlı internet teknolojisi fiber internet var.

adsl ve vdsl arasındaki farklar

Adsl Nedir ?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) internet bağlantısı standart bakır kablolar ile sağlanır. Veriler splitter yardımıyla ses trafiğinden ayrılır. Bu şekilde mevcut telefon hattı kullanılarak ekstra bir altyapı masrafına gerek duyulmaz. Adsl ile maksimum 16 Mbps kadar hız verilebilir ancak bu hız santrale olan uzaklık, evinizde bulunan telefon altyapısının kalitesi vb. durumlara bağlıdır. Adsl2 teknolojisi ile biraz daha gelişmiş bir teknolojidir ve eğer santrale 2 km’den daha yakınsanız 24 mbps kadar hız alabilirsiniz. Tabi bu da altyapı vs. şartlara bağlı olarak değişebilir.

Splitter Nedir?

Splitter evinizdeki telefon altyapısını internet için kullanmanızı sağlayan, kendisi küçük ancak işlevi büyük bir malzemedir. Splitterin görevi ses verileri ile internet verisini birbirinden ayırmaktır. Yani bir nevi filtre görevi görür.

adsl ve vdsl arasındaki farklar

Adsl Splitter ile Vdsl Splitter Arasındaki Fark

Adsl splitter ile vdsl Splitter arasındaki tek fark üzerindeki yazıdır. Yani teknik olarak hiç bir fark yoktur. İkisi de aynı işlemi yapar.

Çok basit bir malzeme olan splitter bozulduğu halde internet ve telefonunuzun çalışmamasına sebebiyet verebilir. Ev Telefonu çaldığında internetin gitmesi gibi saçma sorunların bir numaralı kaynağı da splitter’dır. Splitter’ın fiyatı oldukça cüzidir ve elektrik ve elektronik malzeme satan bir çok yerde bulunur. Tabi splitterların daha gelişmiş versiyonları da bulunmaktadır ama ev kullanımı için bu resimdeki gibi bir splitter yeterlidir.

Vdsl İnternet Nedir?

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line), ADSL’den 5 kat daha hızlı internet erişimi sağlar. Santrale yakın noktalarda ve iyi bir telefon altyapısı ile 100 Mbps’e kadar hız sağlar. Tabi bu değer maksimum değerdir. Vdsl teknolojisi ve daha gelişmiş versiyonu olan Vdsl2 teknolojisi tıpkı Adsl gibi evlerimize bakır kablolar ile bağlanır.

Adsl ve Vdsl Arasındaki Farklar

Vdsl teknolojisinin farkı bant genişliğinin yüksek olması ve doğal olarak daha fazla hız sağlamasıdır. Temel olarak bahsetmek gerekirse santralde fiber optik kablolarla evinizin yakınındaki optik ağ ünitesine (ONU) gelen veriler burada dönüştürülerek bakır kablo ile yakın mesafeye 100 Mbps’e kadar hızlı internet sağlar. Adsl’den Vdsl’ye geçiş için kullandığınız modemin Vdsl uyumlu olması gerekmektedir.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Merhaba size uygun liste yok. Chansort programı ile kendi listenizi düzenleyebilirsiniz
 • MisafirEMRE

  ue55ju6570 trt 4k li liste hangisi acaba
 • Akifturan

  Merhaba yeni bir otomatik arama yapın daha sonra Chansort programı ile listenizi düzenleyin
 • Akifturan

  Merhaba ayarlardan otomatik kanal güncellemeyi kapatın