Android Kamera Modları Telefon Fotoğrafçılığı

MOBİL TEKNOLOJİ kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3801 okundu

Cep telefonu fotoğrafçılığı yapanlar için Android kamera modları açıklaması. Sanal çekim modu, panoramik mod, Android pro modu ve ayarları

Android kamera modları konusuna girmeden önce Cep telefonu fotoğrafçılığından bahsetmek gerekir. Akıllı telefonlarda gelişen kamera teknolojileri Cep telefonu fotoğrafçılığı kavramını ortaya çıkardı . Günümüzde bu kavramı duymayan sanırım kalmamıştır. Sizin de Cep telefonu fotoğrafçılığına merakınız varsa ilk olarak telefonunuzun kamerasının özelliklerini öğrenmenizi tavsiye ederim. Android kamera modları ile çekeceğiniz fotoğrafların kalitelerini oldukça arttırabilirsiniz.

android kamera modları

Panoramik modda çekilmiş istanbul fotoğrafı

 

Android Kamera Modları Ne işe Yarar?

Pro Modu (Profesyonel mod)

cep telefonu fotoğrafçılığı

Çoğu kullanıcı cep telefonu kamera ayarlarını pek kurcalamaz. Ancak güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız Android Kamera modları ve özellikle Pro Moduna göz atmalısınız.

Resimde Samsung cihazlara ait Pro Mod kamera menüsünü görüyorsunuz. Burda gördüğünüz bazı ayarları kısaca özetleyelim.

1- Efekt : Bu simgeye tıkladığınızda çizgi film, gri tonlama, vignette vb. efektler ile resim çekebilirsiniz.

2- HDR modu (High dynamic range) : Bir resimdeki en karanlık nokta ile en parlak nokta arasındaki fark dinamik aralık olarak adlandırılır. Işık dengesizliğinin olduğu ve detayların kaybolduğu fotoğraflarda HDR modu kullanılarak pozlama değeri ayarlanır. Yalnız hareketli nesnelerde iyi sonuç vermemektedir. Daha çok manzara gibi stabil çekimlerde iyi sonuçlar verir.

3- Zamanlayıcı modu : adından da anlaşılacağı gibi çekimi zamanlamak için kullanılır. Zamanlayıcı modunda 15 saniye ayarlı ise fotoğraf çekme tuşuna bastıktan 15 saniye sonra çekim yapacaktır.

4- Flaş modu : Çekim alanında yetersiz ışık olduğunda kullanılır. Otomatik moda alırsanız ışığa göre açık veya kapalı olarak durumunu belirleyecektir.

5-  Resim Boyutu : Bu bölümden resim boyutunu düşürebilir veya artırabilirsiniz. Örneğin 16 Mega piksel (16:9) ayarını seçtiğinizde çözünürlük 5312×2988 olacaktır.

6- Kamera Ayarları : Bu bölümden video çözünürlüğü, matris çizgileri, konum etiketleri gibi ayarları yapabilirsiniz.

7- Pozlama Değeri: Pozlama değeri ayarı yapmak için kullanılır. canlı, nostaljik, berrak gibi seçimler yapabilirsiniz.

8- Odak Uzunluğu : Bu bölümden odak uzunluğu ayarı yapabilirsiniz.

9- White Balance (Beyaz Dengesi) : Bu bölümden beyaz dengesini ayarlayabilirsiniz.

10- ISO (Işık Hassasiyeti) : ISO ayarını otomatiğe alırsanız kameranız sensörler yardımıyla ışık hassasiyetini otomatik ayarlar. Ancak karanlık çıkan çekimlerde bu ayarı manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

11- Deklanşör Hızı : Bu bölümden denklanşör hızını manuel olarak ayarlayabilirsiniz

12- Renk Tonu : Çektiğiniz fotoğraflardaki renk tonunu beğenmediyseniz buradan manuel olarak arttırabilirsiniz.

13. MOD : Pro modundan diğer modlara geçiş.

Diğer Android Kamera Modları

android kamera modları

Seçmeli Odak Modu : Bu modu seçtiğinizde fotoğraf çekimi esnasında kameranın odaklanmasını istediğiniz nesneye dokunun. Fotoğrafı çektikten sonra Yakın odak, Uzak odak, Kaydırmalı odak seçeneklerinden istediğiniz şekilde fotoğrafı kaydedebilirsiniz.

Panoramik Mod : Bu mod ile resim çekerken adeta video modundaymış gibi telefonunuzu yatay veya dikey çevirerek panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Yani bu mod sayesinde fotoğraf çekerken kamera açısının dışına da çıkabilirsiniz.

Video Kolajı : Herhangi bir düzenleyici programa ihtiyaç duymadan video klip hazırlayabileceğiniz bu mod çok fazla tercih edilmese de bence denemeye değer.

Canlı Yayın Modu : Youtube’a bağlanarak canlı yayın yapabilmenize olanak sağlayan bu mod Android cihazlar için Youtube tarafından geliştirilmiş. Sanırım bu mod geliştirilene kadar Canlı yayın yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Ağır Çekim Modu : Videoları ağır çekimde görüntülemek için yüksek kare hızında kaydederek, istediğiniz bölümleri ağır çekim oynatabilirsiniz.

Hızlı Çekim Modu : Bu mod ile yaptığınız çekimlerin belirli bölümlerini hızlandırarak oynatabilirsiniz.

Sanal Çekim Modu : Genellikle otomobil firmalarının sosyal medya reklamlarından bu moda alışkınız. Reklamını yaptıkları aracın resmine tıklayarak 360 derece incelememizi işte bu sanal çekim modu sağlıyor. Bu modda çekim yaparken odaklandığımız nesnenin etrafında güzelce bir tur atıyoruz. Daha sonra bu resmi açanlar 360 derece görüntüleyebiliyor.

İndir : Son olarak bu bölümden ücretsiz Android kamera modları indirebilir ve kullanabilirsiniz. Mağazada çok güzel mod’lar var benden söylemesi…


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster