Araç Lastik Basınç Uyarısı Silme (Tpms)

OTOMOBİLLER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5022 okundu

Renault lastik basınç sensörü sıfırlama dacia lastik basınç lambası söndürme, egea lastik basıncı sıfırlama, ford lastik basınç sensörü reset

Son yıllarda üretilen otomobillerin hemen hemen hepsinde TPMS yani Lastik basınç Sensörü bulunmakta. Lastik basıncında herhangi bir değişiklik algılandığında aracınızın gösterge panelinde aşağıdaki ikaz lambası yanacaktır. Araç Lastik Basınç Uyarısı Silme işlemi için basit bir resetleme işlemi yapmamız gerek. Aksi takdirde ikaz lambası sönmeyecektir.

Lastik basıncı ikaz lambasıLastik Basınç Uyarısı

Şimdi gelelim bu ikaz lambasını nasıl söndüreceğimize. Lastik basıncı resetleme işlemi araç marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

Renault Grubu Lastik Basıncı Sıfırlama

Renault Megane, Clio, Captur modeli araçlarınızda Lastik basınç sensörünü sıfırlamak için Yol bilgisayarından “Lastik Basıncı set tpw” menüsünü açın ve yukarı ok tuşuna basılı tutun. Böylece lastik basıncı sensörü resetlenecek ve eğer lastikte bir sorun yoksa ikaz ışığı sönecektir.

Renault Symbol ve Dacia grubu araçlarda nispeten daha sade bir yol bilgisayarı olduğu için işem biraz farklı.

Yol bilgisayarına bir kaç kez tıkladığınızda Set Tp menüsüne geleceksiniz. Bu menüdeyken tuşa basılı tutarsanız lastik basınç sensörü sıfırlanır.

Video’lu Anlatım Captur modeli için yapılmış. Ancak diğer modellerde de aynı yöntem kullanılıyor.

Toyota Grubu Araçlarda Sıfırlama

Toyota Auris, Yaris, Corolla ve diğer araçlarda lastik basınç sensörü sıfırlama oldukça kolay. Torpidoyu açın ve hemen köşede göreceğiniz Set butonunu 10 saniye kadar basılı tutun. Bu arada kontak açık ve araba çalışmıyor durumda olması lazım.

Fiat Grubu Araçlarda Sıfırlama

Fiat Egea Modelinde Lastik basınç sensörünü sıfırlamak için Sis farının yanında bulunan Set tuşunu kullanmalısınız. Kontak açıkken ve araba çalışmıyorken Set tuşuna basılı tutarak sıfırlama işlemini yapabilirsiniz.

Fiat 500 daha gelişmiş bir yol bilgisayarına sahip olduğu için Yol bilgisayarında Reset Tyres menüsü bulunmakta. Bu menüyü kullanarak resetleme yapabilirsiniz.

Volkswagen Grubu Araçlarda Sıfırlama

Volkswagen araçların bazı modellerinde torpido içinde Set düğmesi bulunur. Kontak açık ve araç çalışmıyorken bu set düğmesine basılı tutarak lastik basıncını sıfırlayabilirsiniz.

Daha gelişmiş yol bilgisayarına sahip araçlarda ise yol bilgisayarı içerisinde Tire Pressure veya Türkçe “Lastik Basıncı” menüsü bulunmakta. Bu menüden sıfırlama yapabilirsiniz.

Seat ve Skoda marka araçlarda aynı gösterge paneline sahip olduğu için lastik sıfırlaması aynı şekilde yapılır.

Ford Marka Araçlarda Lastik Basıncı Sıfırlama

Ford marka araçlarda lastik basıncı sıfırlama işlemi yol bilgisayarında bulunan Ayarlar menüsü altındaki “Lastik kontrol” kısmından yapılır.

Eğer sormak istediğiniz bir şey olursa Yorum kısmından yazabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Merhaba sanırım turk telekom modemi kullaniyorsunuz. Turk telekom modemlerinde böyle bir sorun var. Ama bağlananların tümünü görmek için size 2 uygulama önereceğim. Fing veya Wifiman uygulamalarından...
 • Misafir

  merhabalar en mac filtrelemeyi bulamıyorum ve daha fazla kişi bağlanmasına rağmen bağlananların sadece 4ü gözüküyor ne yapmalıyı . yardımcı olursanız seevinirim.
 • Akifturan

  Merhaba yazıda anlatılanları denediniz mi? mesela başka bir şarj aleti ile denediniz mi?
 • Akifturan

  liste için teşekkürler emre bey