Araç Lastik Basınç Uyarısı Silme (Tpms)

OTOMOBİLLER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 7785 okundu

Renault lastik basınç sensörü sıfırlama dacia lastik basınç lambası söndürme, egea lastik basıncı sıfırlama, ford lastik basınç sensörü reset

Son yıllarda üretilen otomobillerin hemen hemen hepsinde TPMS yani Lastik basınç Sensörü bulunmakta. Lastik basıncında herhangi bir değişiklik algılandığında aracınızın gösterge panelinde aşağıdaki ikaz lambası yanacaktır. Araç Lastik Basınç Uyarısı Silme işlemi için basit bir resetleme işlemi yapmamız gerek. Aksi takdirde ikaz lambası sönmeyecektir.

Lastik basıncı ikaz lambasıLastik Basınç Uyarısı

Şimdi gelelim bu ikaz lambasını nasıl söndüreceğimize. Lastik basıncı resetleme işlemi araç marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

Renault Grubu Lastik Basıncı Sıfırlama

Renault Megane, Clio, Captur modeli araçlarınızda Lastik basınç sensörünü sıfırlamak için Yol bilgisayarından “Lastik Basıncı set tpw” menüsünü açın ve yukarı ok tuşuna basılı tutun. Böylece lastik basıncı sensörü resetlenecek ve eğer lastikte bir sorun yoksa ikaz ışığı sönecektir.

Renault Symbol ve Dacia grubu araçlarda nispeten daha sade bir yol bilgisayarı olduğu için işem biraz farklı.

Yol bilgisayarına bir kaç kez tıkladığınızda Set Tp menüsüne geleceksiniz. Bu menüdeyken tuşa basılı tutarsanız lastik basınç sensörü sıfırlanır.

Video’lu Anlatım Captur modeli için yapılmış. Ancak diğer modellerde de aynı yöntem kullanılıyor.

Toyota Grubu Araçlarda Sıfırlama

Toyota Auris, Yaris, Corolla ve diğer araçlarda lastik basınç sensörü sıfırlama oldukça kolay. Torpidoyu açın ve hemen köşede göreceğiniz Set butonunu 10 saniye kadar basılı tutun. Bu arada kontak açık ve araba çalışmıyor durumda olması lazım.

Fiat Grubu Araçlarda Sıfırlama

Fiat Egea Modelinde Lastik basınç sensörünü sıfırlamak için Sis farının yanında bulunan Set tuşunu kullanmalısınız. Kontak açıkken ve araba çalışmıyorken Set tuşuna basılı tutarak sıfırlama işlemini yapabilirsiniz.

Fiat 500 daha gelişmiş bir yol bilgisayarına sahip olduğu için Yol bilgisayarında Reset Tyres menüsü bulunmakta. Bu menüyü kullanarak resetleme yapabilirsiniz.

Volkswagen Grubu Araçlarda Sıfırlama

Volkswagen araçların bazı modellerinde torpido içinde Set düğmesi bulunur. Kontak açık ve araç çalışmıyorken bu set düğmesine basılı tutarak lastik basıncını sıfırlayabilirsiniz.

Daha gelişmiş yol bilgisayarına sahip araçlarda ise yol bilgisayarı içerisinde Tire Pressure veya Türkçe “Lastik Basıncı” menüsü bulunmakta. Bu menüden sıfırlama yapabilirsiniz.

Seat ve Skoda marka araçlarda aynı gösterge paneline sahip olduğu için lastik sıfırlaması aynı şekilde yapılır.

Ford Marka Araçlarda Lastik Basıncı Sıfırlama

Ford marka araçlarda lastik basıncı sıfırlama işlemi yol bilgisayarında bulunan Ayarlar menüsü altındaki “Lastik kontrol” kısmından yapılır.

Eğer sormak istediğiniz bir şey olursa Yorum kısmından yazabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster