Bilgisayar Arıza Tespit Programları

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 6289 okundu

Bilgisayar arıza tespit yazısında Pc Diagnostics programları ile arıza tespit etmeyi ele aldık. Laptop ve Pc Arıza Tespitini kolaylaştırdık

Zamanla bilgisayarınız eskiyebilir, tıpkı insanlar gibi yaşlanabilir ve bazı hatalar vermeye başlar, Bilgisayar Arıza Tespit Programları yazımızda anlatılanlar ile masaüstü ve Laptop bilgisayar arıza tespit konusunda bilgi sahibi olabilir ve bilgisayarınızın sorununu çözebilirsiniz.

Bilgisayar Arıza Tespit Programları (Pc Diagnostics)

  • PassMark BurnınTest Professional

PassMark Software tarafından geliştirilen BurnIn Test Professional programı bilgisayar donanımını test etmeye yarayan faydalı bir Bilgisayar arıza tespit programıdır.

Bilgisayar arıza tespit

Programı çalıştırdığınızda tüm aygıtların çalışma durumunu, hata olup olmadığını ve hatta çalışma sıcaklıklarını görebilirsiniz. Yaptığınız test sonucunda bilgisayarınızda sorun var ise program size bildirecektir. Program 30 gün deneme sürümü olarak yüklenmektedir.

Programı İndirme Linki : http://www.passmark.com/download/bit_download.htm

  • Windows Bellek Testi (Windows Memory Diagnostics)

Windows, vista sürümünden bu yana kullanıcılar için Windows Bellek Testi yazılımını işletim sistemine gömülü olarak sunuyor.

bilgisayar arıza tespit

Yukarıda resimde görüldüğü gibi Windows arama çubuğuna “cmd” yazarak komut istemcisini çalıştırıyoruz ve komut satırına MdSched.exe yazarak enter tuşuna basıyoruz. Gelen ekranda “Restart now and check problems” seçeneğine tıklıyoruz. Türkçe kullanıyorsanız, Bilgisayarı yeniden başlat ve sorunları kontrol et yazar.

Bilgisayar yeniden başlatıldığında Windows sorunları kontrol eder ve eğer bir problem varsa bildirir. Problem yoksa No Problem mesajı verir.

  • Windows Performans İzleyicisi (Windows Performance Monitor)

Yine Windows’un çok işlevsel bir aracı olan Performans izleyici , çoğu Windows kullanıcısının bilmediği gizli kalmış bir bilgisayar arıza tespit yazılımıdır.

Bu aracı kullanmak için yine Komut istemci’sini çalıştırıyoruz ve komut satırına perfmon/report yazarak enter tuşuna basıyoruz. Performans İzleyici çalışmaya başlayacak ve bir süre (60 saniye) beklemenizi isteyecektir. Belirtilen süre dolduğunda aşağıdaki gibi bir rapor verecektir.

Bilgisayar arıza tespit

Bu raporda Bilgisayarınızda olan tüm hataları görebilirsiniz. Hataların yanı sıra raporda bilgisayar donanımı ve güvenliği ile ilgili bilgilendirme mesajları da yer alır. Ayrıca raporun biraz alt bölümüne indiğinizde İşlemci, Ram, Ekran kartı ve diğer donanım parçaları ile ilgili çok detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Basic System Check bölümünde başarılı ve başarısız olan testleri görebilirsiniz. Bizim testimizde Security Center Test Failed yani başarısız olarak görünüyor. Bu kısma tıkladığınızda detayları ve düzeltme önerilerini görebilirsiniz.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
2 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Misafir
7 yıl önce

akif bey merhaba hazır kanal listesi scm dosyası nasıl yapılır tarif ederseniz sevinirim