Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümü

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 4931 okundu

Bilgisayar Isınma Sorunu çözüm yöntemleri ve Laptop Isınma Sorunu çözüm yöntemi.Genelde yaz aylarında ortaya çıkan bilgisayar ısınma sorunu

 Bilgisayar Isınma Sorunu Bilgisayar ısınıyor, Bilgisayar ısınıyor ve kapanıyor, Laptop ısınıyor, Laptop ısınıyor ve kapanıyor, laptop ısınma sorunu , laptop sogutma yöntemleri

Yaz aylarında sıcak havanında etkisi ile Bilgisayar ve Laptop sıcaklık derecelerinde artış yaşanır. Bu sıcaklık artışı bir takım bilgisayar sorunlarını da beraberinde getirir. Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümü yazımız ile yaşanan bu sorunların çözüm yöntemlerini ele alacağız.

Bilgisayar Isınma Sorunu

 

İlk olarak bilgisayar sıcaklığını ölçerek işe koyulalım. Bunun için AIDA64 programını kullanacağız. Programı buradan indirebilirsiniz: http://www.aida64.com/downloads

Bilgisayar Isınma Sorunu

Raporda gördüğünüz gibi benim Bilgisayarımın (Laptop) sıcaklık değeri normal seviyelerde, Anakart sıcaklığı 43 derece ve İşlemci sıcaklığı 45 derece. Zaten bu değerler birbirine yakındır genelde. Yani sonuçta ikiside aynı kasanın içinde.

Şimdi gelelim çözüm yöntemlerine…

Masaüstü Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümleri

Ortalama CPU sıcaklığı 25-45 derece arasıdır. Tabi bu rakam yaz aylarında, oyun oynarken veya işlemciyi yoracak bir işlem yaparken biraz daha artacaktır. Şunu belirtmeliyim ki, Amd marka işlemciler İntel işlemcilere göre daha fazla ısınır. Amd işlemci 65-70 derecede kendini kapatırken, İntel işlemciler 80-85 derecelere kadar çalışabilir. Bu nedenle Amd işlemcili bilgisayarlarda Mavi ekran hatası daha fazla görülmektedir.

  1. İlk olarak Bilgisayar kasanızın etrafının açık olduğundan emin olun. Arkasında ve yan tarafında hava akışı sağlanabilecek kadar boşluk olması gerekir. Bazı bilgisayar masalarının kasayı koyduğumuz alanları dar olabiliyor.
  2.  Bilgisayar kasasını açın ve Soğutucu fanların çalışıp çalışmadığını göz ile kontrol edin. Özellikle işlemci ve anakart üzerinde bulunan fan’ları kontrol edin. Fanlardan çalışmayan varsa değiştirin. Fanlar tozdan dolayı tam performans ile çalışmıyor olabilir. Elektrik süpürgesi ile kasanızın içini ve fanları temizleyebilirsiniz.
  3. Fanlar sorunsuz çalışıyor ancak soğutma yeterli olmuyorsa, eğer biliyorsanız işlemcinin üzerindeki fanı sökün ve işlemcinin üzerindeki termal macununu alkol vb. bir maddeyle temizleyerek yeni termal macun temin edip sürün.
  4. Bilgisayarın kapağına ekstra bir fan ekleyerek veya yan kapaklarından birini sökerek soğutma kapasitesini arttırabilirsiniz.
  5. Bilgisayarınızın bulunduğu konum odanın sıcak bir noktası ise, pencereye yakın veya daha serin olan bölüme taşıyabilirsiniz

Dizüstü (Laptop) Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümleri

Laptop ısınma sorunu için çözüm yöntemleri biraz daha sınırlı. Bu konuda en etkili yöntem çoğu kişinin bildiği gibi “Laptop Soğutucu” kullanmaktır.

Bilgisayar Isınma SorunuResimdeki gibi bir Soğutucu alarak laptop ısınma sorununu çözebilirsiniz. Laptop soğutucu fiyatları markaya göre değişmekle birlikte 30 liradan başlayıp 250 lira civarı kadardır. Ayrıca Laptop’unuzun arkasında bulunan vidaları sökerek içini elektrik süpürgesi ile temizleyebilirsiniz. Eğer vidalarını sökemiyorsanız hava çıkış kanallarından da temizleme işlemini yapabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
2 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Taha Taşpınar
7 yıl önce

İntel fanboyu olarak yanlış bilgilendirme yapmışsın.