Bim Buono Nuts Çikolata Ters Köşe Yaptı

YAZILARIM kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 6806 okundu

Bim buono nuts çikolatası Alman üretimi mi? Buono nuts çikolatayı kim üretiyor. Bim PL çikolata markaları ve üretici firmaları

Bir gün Bim buono nuts çikolata ‘yı tatma fırsatı buldum. O kadar kaliteliydi ki beni şaşırtmayı başarmıştı. Tıpkı Alman çikolataları kalitesinde ve lezzetindeydi. Sonra paketin arkasına baktım ve gerçekten de Bim bu çikolatayı Almanya ‘da ürettirmişti. Ekşi sözlük‘teki entry’lerden de anlayabileceğiniz üzere bu çikolata piyasada ki çoğu çikolata markasından iyiydi. Entry linkihttps://eksisozluk.com/buono-nuts–3665646

Damakta Nussknacker tadı bırakıyordu. Lindt ‘de dahil bir çok markayı denedim en pahalı olanları bile Nussknacker ‘in gönlümdeki yerini alamadı. Bu arada Nussknacker ‘ın yurtdışındaki Türkler tarafından akrabaya getirilen bir numaralı çikolata markası olduğunu herkes öğrenmiştir. Bu tercihin nedeni Aldi ‘de (Discount market konseptinin ilk temsilcisi) satılıyor olması ve fiyatının uygun olması olabilir.

Buono Nuts Paket Tasarımı da Oldukça İyi

bim buono nuts

Aradan 4-5 ay geçti ve yolum bim mağazasına düştü. Böyle yazınca sakın ben bim’e gitmem tribine girdiğimi sanmayın. O kafadaki insanları hiç sevmem. Sadece alışveriş için genelde başka market zincirlerini tercih ediyoruz.

Neyse bim’e girip te Buono nuts çikolata almadan olmaz tabi. Hemen aldım bir paket ve eve gidince bir kahve yapar çikolatayı öldürürüm diye düşündüm. Öyle de yaptım ama çikolatayı öldüremedim :)

Paketi açtığım da bir şeylerin yanlış gittiğini anlamıştım. Çünkü çikolatanın görüntüsü ve kokusu beklediğim gibi değildi. Acaba diye düşünürken bir parça kırdım ve çikolatanın dağılmasından sonra üreticinin değiştiğine iyice emin olmaya başladım. Derken  çikolatayı tattım ve o an resmen ters köşe oldum. Kesinlikle bu o daha önce yediğim çikolata değildi. Paketin arkasına baktığımda üreticinin D….. gıda adlı bir Türk şirketi olduğunu gördüm. İyi ama çikolatanın fiyatı çok ucuz da değildi. Yani Almanya‘da üretilen ile Türkiye‘de üretilen arasında en az %50 maliyet farkı olması gerekirken, fiyatında bu oranda düşmesi gerekirdi diye düşündüm.

PL (Private label) dediğimiz, Telif hakkı market zincirlerinde olan ancak üreticinin değişebildiği ürünlerde ki en büyük sorundur bu. Bir firma ile anlaşma vardır ancak işler yolunda gitmemeye başlar. Sonra aynı marka ürünün üretimi başka bir firmaya yaptırılır. Tabi tüketici bunu ambalajın arkasına bakınca veya ürünün tadını bakınca anlar.

Bu üretici değişikliğini sevmedim ve gördüğüm kadarıyla bir çok kişi de sevmemiş. Bu tarz üretici değişiklikleri müşteri ve ciro kaybettirecektir. Discount marketler genelde belli başlı PL ürünlerine ağırlık verir. Ancak 2.75 TL’ye satılan bir çikolatanın satışının %50 düşmesi hiç azımsanmayacak bir ciro kaybına neden olabilir. Muhtemelen bu düşüş %50’nin de üzerinde olacaktır. Neyse ben ekonomist değilim ve bu da benim sorunum değil  :) Belki bu üretimde yaşanan geçici bir aksaklıktan kaynaklanmıştır ve ilerleyen zamanda düzelebilir.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Willy Wonka
4 yıl önce

Kesinlikle doğru bir yazı. Bu Nuts çikolatasının eski tadı efsaneydi. Şuan piyasadaki çoğu markadan daha kaliteliydi. Ama üretici değişti ve o Alman çikolotası tadı kendini adi bir çikolotaya bıraktı. Umarız o eski Almanya Menşeli taş geri döner. Go home Detay gıda.