Bir Akaryakıt İstasyonu Klasiği “Fiş Lazım mı”

MÜHİM ŞEYLER, YAZILARIM kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4044 okundu

Akaryakıt istasyonunda benzin alıcaksınız ve pompacı soruyor, "abi fiş lazım mı?" çoğu kişi anlam veremiyor ve lazım değil diyor

Fiş Lazım mı

Mutlaka başınıza gelmiştir.Akaryakıt istasyonunda benzin alıcaksınız ve pompacı soruyor, “abi fiş lazım mı?” çoğu kişi anlam veremiyor ve lazım değil diyor.Benimde bu olay başıma geldi ve araştırmaya karar verdim sonuç tahmin ettiğim gibi “vergi kaçırma” şekli ise hayli ilginç.

Fiş Lazım mı ? Üçkağıt Sistemi şöyle işliyor:

Pompacılar yakıt almaya gelen araç sahibine fiş isteyip istemediğini soruyor. Eğer araç sahibi ‘istemiyorum’ derse pompacı gizlice anlaştığı şirketlere ait olan bir plaka numarasını yazarkasaya girerek fişi kesiyor.

Daha sonra da bu fişleri o şirkete veriyor. Şirket de kestiği fişlerin yüzde 5’ini pompacıya veriyor.Böylece şirket yakıt masrafı olarak bu fiş’leri vergiden düşüyor.

Ayda ortalama prim hariç 1000 TL maaş alan pompacıların da böylece kazancı bir anda 2’ye 3’e katlanıyor. Haksız kazanç sistemi akaryakıt dağıtımcısı şirketlerden gizli olarak yapılıyor.

100-200 TL’lik büyük meblağlı alımları değerlendiren pompacıların elinde 15-20’ye yakın plaka bulunuyor.

ön saha satış elemanlarından alınan bilgiye göre yapılan işlemin anlaşılmaması için her plakaya günde bir full depo yakıt fişi kesiliyor.

Pompacılar, ellerinde TIR plakası var ise 4 saatte bir fiş kesebildiklerini açıklıyorlar. Sadece bir TIR plakasının bile ayda 600 lira kazandırdığını açıklayan pompacılar, “Bir plakanın aynı istasyondan bu kadar sık yakıt alması nasıl fark edilmiyor” sorusuna ise şu cevabı veriyor: “Denetleme sistemi gevşek. Biz dikkatli davranıyoruz. Sık fiş kesmişsek bir iki gün o plakayı dinlendiriyoruz.”

Siz de bu Vergi Kaçakçıları‘na dur demek istiyorsanız, Mutlaka aldığınız yakıtın fişini alın.Fiş Lazım mı ? oyununa gelmeyin


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster