Çamaşır Makinesi Arıza Çözümleri

MÜHİM ŞEYLER kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 4051 okundu

Çamaşır makinesi arıza çözümleri sık karşılaşılan çamaşır makinesi arıza durumları. Çamaşır makinesi çalışmıyor veya su gürültülü çalışıyor

Bu yazıda çamaşır makinesi arıza çözümleri ile ilgili bilgiler vermeyi ve bu sayede insanların ufak tefek arıza ve sorunları servise para vermeden kendi kendine çözebilmesini sağlamak istiyorum. Tabi ki profesyonel bilgi gerektiren arızaları insanlar kendi gideremez ancak bazen sorunun çözümü çok basit olabiliyor ve bizim amacımız bu basit sorunları çözmek.

çamaşır makinesi arıza

Baştan şunu belirtmeliyim, bu yazıda anlatılanlardan bazılarını uygulamak beceri ister. Bu nedenle herhangi bir sorunla karşılaşıldığında sorumluluk tarafınıza aittir. Bizim görevimiz sorularınıza cevap verip yol göstermekten ibarettir. Ayrıca her türlü elektrikli alete müdahale esnasında fişinin çekilmesi gerektiğini unutmayın.

İlk olarak çamaşır makinesi arıza tespitinde bulunmakla işe başlamalıyız. Gözlem yaparak sorunu anlamalı ve ona göre hareket etmeliyiz. Aşağıda bazı sorunlar ve çözüm yöntemlerinden bahsedilmiştir.

Çamaşır Makinesi Arıza Çözümleri

Çamaşır Makinesi Su Almıyor

Çamaşır makinesi Su almıyorsa aşağıdaki adımları uygulamalısınız

 • Şebeke suyu kapalı mı veya sular kesildi mi? kontrol edin.
 • Su giriş hortumunu kontrol edin. Eğer makineniz suyu az alıyorsa hortumda tıkanıklık olabilir.
 • Çamaşır makinelerinin kapaklarında emniyet kilidi bulunmaktadır. Bu kilit kapak kapanmadığı takdirde makinenin çalışmasına izin vermez. Kapağın kapalı olmasına dikkat edin. Bazı durumlarda kilit bozuk olabilir ve devreye girmeyebilir.
 • Çamaşır makinesi su giriş ventili arıza yapmış olabilir. (resmi aşağıda bulunmakta)

çamaşır makinesi arıza ventil

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor

Çamaşır makineleri sıkma programına başlamadan önce su boşaltma işlemi yapar. Eğer suyu tam olarak boşaltamaz ise sıkma işlemi yapmaz. Bu çamaşır makinesi arıza durumu sık karşılaşılan bir arızadır. Nedenleri ise ;

 • Çamaşır makinenizin tahliye hortumunda tıkanıklık olabilir.
 • Pompa motorunun filtre bölümü tıkanmış olabilir. Kapağını açıp temizleyebilirsiniz.
 • Pompa motoru bozulmuş olabilir.

Su boşaltma esnasında pompa motorunun çalışma sesi duyulmuyorsa pompa motoru bozulmuş olabilir. Çalışma sesi duyuluyorsa muhtemelen bir tıkanıklık söz konusudur. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi temizleyebilirsiniz.

çamaşır makinesi arıza

Çamaşır Makinesi Çalışmıyorsa

Çamaşır makineniz çalışmıyorsa bunun bir kaç nedeni olabilir. İlk olarak makineye enerji gelip gelmediğini kontrol edin. Power ışığı yanıyorsa enerji geliyordur. Eğer yanmıyorsa ilk olarak prizi kontrol edin. Prizde enerji varsa starter yani açma kapama düğmesi bozulmuş olabilir.

Makinede enerji var fakat çalışmaya başlamıyorsa kapağının kapalı olmasına dikkat edin. Çamaşır makinelerinin kapaklarının karşılığında bir kilit mekanizması vardır ve bu bir çeşit anahtar vaziyeti görerek, kapak açık olduğunda makinenin çalışmasını engeller. Böyle bir durumda makine su almaya dahi başlamaz.

Ancak su aldıktan sonra kazan dönmeye başlamıyorsa, motorun çalışma sesinin gelip gelmediğini dinleyin. Eğer motorun çalışma sesi geliyorsa kayış kopmuş veya yerinden çıkmış olabilir. Bu durumda motor çalışır ama kazan dönmez. Çamaşır makinesinin arka kapağını açarak kayışı yerine takabilir veya kopmuşsa değiştirebilirsiniz.

Peki motordan hiç ses gelmiyorsa ? İşte burada bir motor arızasından bahsedebiliriz. Çamaşır makinesi motorunuzda sorun varsa servis motoru tamir etme yoluna gitmez ve motoru değiştirir. Aslında motorun çalışmamasının nedeni %90 kömür dediğimiz karbon malzemenin zamanla bitmiş olmasıdır. Kömürün zamanla bitmesi sık görülen çamaşır makinesi arıza durumudur.

Çamaşır makinesi motorunu tamir eden yerler var ve motorun rulman da dahil tüm parçalarını revize edip 40-50 TL civarı bir ücrete motorunuzu sıfırlıyorlar. Eğer becerebilirseniz motorunuzun kömürünü kendiniz de değiştirebilirsiniz ancak rulman ve diğer parçalarda bozuksa motor gürültülü çalışabilir. Bu arada kömürü biten bir motora çekiç ile hafif bir tıklatma yaparsanız motor bir müddet çalışabilir. Bu şekilde kömürlerin bittiğinden emin olabilirsiniz.

Çamaşır makinesi motoru nasıl sökülür ?

Herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka cihazın fişini çekin. Çamaşır makinelerinin motorunu sökmek için arka kapağı sökmeniz ve ardından motor kayışını çıkarmanız gerekmektedir. Daha sonra motoru tutan ön taraftaki iki vidayı görebilirsiniz. Ancak bazı modellerde motorun arka tarafındaki ayaklarında da vida olabilir. Genelde plastik kazan makinelerdr bu şekildedir. Ayrıca motorun bir de soketi vardır. Bu soketi çıkarmanız gerekmektedir.

çamaşır makinesi arıza

Çamaşır Makinesi Gürültülü Çalışıyor

Bu Çamaşır makinesi arıza sının bir kaç nedeni olabilir. Eğer makine titriyorsa ve yeri dengeli değilse alttaki vidalı ayaklarından ayarlamanız gerekmektedir. Bunun dışında özellikle sıkma programında çok fazla sallanma varsa amortisörlerin değişmesi gerekebilir. Herhangi bir sallantı yok ama kazan dönerken uğultu şeklinde bir ses çıkartıyorsa makineyi durdurun ve kapağını açın. Ardından elinizle kazanı çevirip sesi dinleyin. Ses rulmandan geliyorsa kazan rulmanı bozulmuş olabilir. Ses aynı zamanda motor rulmanından geliyor da olabilir. Bunu ayırt etmek için motor kayışını sökerek kazanı çevirebilirsiniz. Aynı şekilde motor sesini test etmek için kayışı çıkartıp motorun çalışmasını dinleyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Su Akıtıyor

Aşağıda çamaşır makinesinin altından su akıtmasının bazı nedenleri sıralanmıştır; bu adımları kontrol ederek çamaşır makinesi arıza ‘sını giderebilirsiniz.

 • Makine hafif kaldırılarak suyun nereden geldiği tespit edilmeye çalışılır. Hortumlar kontrol edilir.
 • Kapak körük lastiği delinmiş olabilir. Lastik elle ve gözle kontrol edilmelidir.
 • Kazan delinmiş olabilir. Bu genelde çelik kazanlarda fazla yaşanmaz ancak plastik kazanlı makinelerde yaşanması muhtemeldir.

Çamaşır Makinesi Deterjan Almıyor

 • Su basıncını kontrol edin. Yeterli değilse musluğu biraz açın.
 • Deterjan kutusunun üzerinde bir ayar klepesi vardır. Buradan ayarlama yapabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor

Bu sorun yüksek olasılıkla rezistans kaynaklıdır ancak bazı durumlarda (az ısıtma gibi) termostat kaynaklı olabileceği gibi Elektronik kart kaynaklı bir arızada olabilir. Bu tarz çamaşır makinesi arıza larının çözümü basit değildir. Ancak rezistans devreye girdiğinde (ilk akım) çektiğinde odadaki lamba da bir göz kırpması olur. Bunu takip ederek veya makinenin kapağını açarak rezistansı ölçü aletiyle ölçerek sorunu tespit edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Program Karışıklığı veya Arızası

Eski tip mekanik program cihazına sahip bir makine kullanıyorsanız, Beyin dediğimiz cihazda sorun olabilir. Bunu tespit etmek zordur ancak yeni tip elektronik kartlı program cihazı bulunan makinelerde ekranda arıza bilgisi gösterecektir. Bu durumda eğer yapabilirseniz üst kapağı ve ön paneli sökerek kartı kontrol edebilir değiştirebilirsiniz.

Buradaki anlatılanların bazıları kolay bazıları ise beceri gerektiren işlemlerdir. Benim tavsiyem yapamayacağınızı düşündüğünüz bir işe girişmeyin. Bu durumda ekstra masrafa yol açmamak için güvenilir bir servise müracaat edin.

Bu yazıya yaptığınız yorumlarda, sorununuzu anlatırsanız çözümü biliyorsak anlatmaya çalışırız. Bu yazının sadece insanlara yardımcı olmak için hazırlandığını ve sadece önerilerden ibaret olduğunu unutmayın. Burada anlatılanlar sonucu işlem yapıp yapmamak kişinin sorumluluğundadır ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.

Çamaşır makinesi arıza çözümleri yazısının hazırlanmasında emeği geçen B.Eşya uzmanı, dostum Muzaffer’e teşekkür ederim.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
2 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Mehmet
1 yıl önce

İyi günler. Çok güzel bir yazı yazmışsınız. Elinize sağlık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Benim size bir sorum olacaktı. Arçelik marka 2600 model (en az 20 yıllık makine) bir çamaşır makinemiz var. Köyde kullanıyoruz. Temiz su hortumu patladı ve arka kapakta açık olduğundan makinenin motoru vs komple tazyikli suya maruz kaldı. Farkettigimde is isten geçmişti. Makine iyice kuruduktan sonra çalıştırdım ancak makine normal programa göre su alıp boşaltmasina rağmen motor çalışmıyordu. Motorun kömürlerin değiştirerek motora haricen kablo ile enerji verdim. Normal çalıştı. Kondansatörü ölçtüm. Sorun yok. Rezistansın bağlantı yerlerinde yanmalar var. Plastik koruma erimiş.
Sorum şu rezistans arızası motorun çalışmasını engeller mi? Yada sizce motorun çalışmamasına başkaca sebep ne olabilir? Teşekkür ederim