Disk Yazmaya Karşı Korumalı Hatası Çözümü

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4566 okundu

Disk Yazmaya Karşı Korumalı hatasını alıyorsanız yazımızdaki çözüm adımlarını deneyip usb disk,harici disk,telefonunuzun sorunları düzelt

Disk Yazmaya Karşı Korumalı hatası çözümü, hafıza kartı disk yazmaya karşı korumalı, usb bellek disk yazmaya karşı korumalı hatası, harici disk yazmaya karşı korumalı

disk yazmaya karşı korumalı hatası çözümü

Disk Yazmaya Karşı Korumalı hatasını, cep telefonunuza dosya kopyalarken, Usb belleğe dosya kopyalarken veya hafıza kartı, harici disk gibi belleklere dosya kopyalarken alıyorsanız aşağıdaki çözüm adımlarını deneyebilirsiniz.

  • Usb,Hafıza kartı vs. belleğin doluluk oranını kontrol edin.

Eğer dosya yüklemeye çalıştığınız aygıtta yeteri kadar boş alan yoksa böyle bir hata alırsınız. İlk akla gelen aygıtın boş alanını kontrol etmektir. Eğer aygıt/bellekte yeterli alan var ise 2. adıma geçiniz.

  • Disk/Aygıtı virüslere karşı tarayın

Bazı virüsler telefonların, usb belleklerin ve hafıza kartlarının çalışmasını bozabiliyor. virüs taraması yaparak belleği/aygıtı kontrol edin.

  • Windows Kayıt Defterini Kontrol Edin

Başlat bölümünden çalıştır yazın, gelen ekranda  Regedit yazıp  enter tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\

CurrentControlSet\Control\

StorageDevicePolicies

yolunu izleyin WriteProtect ‘i bulun. Sağ tuş tıklayın ve değiştir’i seçin.
Değer kısmına 0 yazarak kayıt defterinden çıkın.

  • Hafıza Kartı Kilidini Kontrol Edin

Sorun yaşadığınız bellek türü Hafıza kartı ise bu kartların takıldığı adaptörlerin kenarında kilit bölümü bulunur. Bu kilidi kontrol edin ve aktif olmadığından emin olun.

  • Diskinizi Hatalara Karşı Tarayın

Disk Checker programı ile sabit disk, usb disk vb. tüm belleklerinizdeki hataları tarayabilir ve düzeltebilirsiniz. Disk Checker programı ile bellek/aygıtınızı taratın ve sorun varsa düzeltin.

  • Diskinizi/Aygıtınızı Formatlayın

Bütün adımları deneyip sonuç alamadıysanız son çare olarak diskinizi/aygıtınızı formatlayın. Formatlamadan önce dosyalarınızın yedeklerini almayı unutmayın ! Format için Aygıta/Diske sağ tıklayıp biçimlendirme seçeneğini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak,  USB Disk Storage Format Tool ve benzeri programları kullanabilirsiniz.

Ayrıca, Diskiniz bozuk ise veya dosyalara erişemiyorsanız daha önceki yazılarımızdan Veri Kurtarma Programları yazısında anlatılanları uygulayarak dosyalarınızı/verilerinizi kurtarabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster