Ev Telefonu Çaldığında İnternetin Kopması

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3809 okundu

Ev Telefonu Çaldığında İnternet Kopması, telefon çalınca internet gidiyor, internet sürekli kesiliyor, internetin kopması ve hızının düşmesi

Ev Telefonu Çaldığında İnternet Kopması, çoğu kişinin başına gelebilen ilginç bir olaydır.  İnternetin Kopması bir süre sonra sinir bozucu bir hale gelir ve çekilmez olur. Yazıda bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini aşama aşama anlatıyorum.

Ev Telefonu çaldığında internetin kopması çözümü

1.Adım: İlk olarak kontrol etmeniz gereken splitter bağlantısı

internetin kopması

2.Adım : Eğer bağlantılar doğru bir şekilde yapıldıysa Splitter’ı değiştirin. Sorun büyük ihtimalle splitter’dan kaynaklanıyordur.

3.Adım : Splitter’ı değiştirdiniz ancak sorun devam ediyorsa, Binanızdaki telefon hattı eskiyse (bina yaşıyla orantılı) iyi iletim yapmıyor olabilir. Ayrıca böyle bir durumda internet hızınız olması gerekenden düşük olabilir.

Örneğin; internet tarifeniz 24 mbps’ye kadar ise ve siz hız testi yaptığınızda en fazla 10-12 mbps hıza ulaşabiliyorsanız bu bir altyapı sorunudur. Telefon hattınız eski ise yenisiyle değiştirin.

4.Adım : Bina girişinden evinize gelen telefon hattını değiştirdiniz ancak sorun düzelmedi/hızınız artmadıysa Türk telekom bağlantı noktasından evinize gelen kablonun da değişmesi gerekir. Bunun için Türk telekom müşteri hizmetlerini arayıp ekip isteyin.

Türk telekom ekip gönderme konusunda oldukça cimridir, ancak siz telefon hattınızı değiştirmenize ve splitter vs. değiştirmenize rağmen sorunun çözülmediğini söyleyip biraz sert konuşursanız ekip yönlendirirler.

5.Adım: Telefon hattınız yenilendiğinde sorun %90 çözülmüş olacaktır. İnternet hızınız da ki artışı da gözlemleyebilirsiniz.

6.Adım: Tüm bunlar işe yaramadıysa ve internetin kopması durumu devam ediyorsa modem’iniz de sorun olabilir. Modemi bir arkadaşınızın ki ile değiştirip deneyin.

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen Ev Telefonu Çaldığında internetin Kopması sorunu düzelmediyse (çok düşük bir ihtimal) yazıya yorum yaparak iletişime geçebilirsiniz veya  https://www.akifturan.com/yardim-hatti  bölümüne göz atabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Merhaba Sonyeditor ile kendi listenizi düzenleyebilirsiniz. https://www.akifturan.com/sony-tv-kanal-listesi-editoru/
 • Misafir

  Bende sony 55xe8096 model var en son kanal listesini atabilir misiniz çünkü usb den başka kanal listesi yükleme yaptım benim tvde olmadı
 • Misafir

  Merhaba 50pus7303 icin sirali kanal listeniz var mi?
 • Akifturan

  Merhaba servis kumandası gerekmektedir.