İmei Kayıt Süresi Uzatıldı mı? 12 Ay Oldu Mu?

MOBİL TEKNOLOJİ kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 265 okundu

imei kayıt süresi 120 günden 365 güne yükseldi mi ? imei kayıt süresi kaç gün? 2021 imei kayıt ücreti ne kadar? imei kaydı nasıl yapılır?

İmei kayıt süresi uzatıldı mı? Bir çok haber sitesinde ve forumlarda imei kayıt süresinin 365 güne uzatıldığı haberi yapıldı. Ancak durum biraz farklı. 20 Şubat 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt süresi değişmiyor.

İmei kayıt süresi

Yönetmelikte yapılan değişikliğin ilgili 9. maddesi şu şekilde;

“(4) Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt altına alınması başvuruları yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren üç yüz altmış beş gün içerisinde yapılır. Ancak bu süre, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (h) bendi hükmü gereği; Kurum kayıtlarında olmadığı halde haberleşme hizmeti sunulan cihazların yüz yirmi günlük kullanım süresini değiştirmez.

Tam Metin: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/02/20210220-16.htm

Yani bu maddeden anlayacağınız üzere değişen tek şey yurda giriş yapılan tarih. Pasaport ile yurda giriş yapılan tarihin üzerinden 365 gün geçene kadar cep telefonunuzun imei kaydını yapabileceksiniz.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu imei kayıt süresi halen 120 gün. Eskiden olduğu gibi 120 gün içinde kayıt yapılmayan cihazlar iletişime kapatılacak.

İmei Kayıt Ücreti Ne Kadar ?

2021 yılında yolcu beraberinde getirilen cep telefonu kayıt ücreti 2006 TL 20 kuruştur. İmei kayıt harcını Vergi dairesine yatırmanızın ardından https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresinden yurtdışı cihazınızın kaydını yapabilirsiniz. Tabi yurda giriş tarihinizin üzerinden 365 günden fazla süre geçmemiş olması gerekiyor.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
5 1 oy
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster