ip Kamera Kurulumu Resimli Anlatım

TELEKOM VE ELEKTRONİK kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 6676 okundu

ip Kamera Kurulumu Ev ve işyeri için basit ip kamera sistemi kurulumu resimli anlatım. Kamera sistemi kurulumu nasıl yapılır. Cctv kamera

işyeriniz veya eviniz için güvenlik kamerası sistemi kurmak istiyorsanız ip Kamera Kurulumu yazımız size yardımcı olacaktır. Güvenlik kameraları artık hayatımızın bütün alanlarında karşımıza çıkarak güvenliğimizi sağlamakta. Günümüzde küçük işletmeler bile güvenliğini kameralar ile sağlamakta. Hatta bildiğiniz gibi bazı işyerleri için güvenlik kamerası zorunlu. Bu nedenle ip kamera kurulumu yazısını kaleme aldık.

ip Kamera Kurulumu

Güvenlik kamerası sistemlerinde son zamanlarda teknolojik değişimler neticesinde analog güvenlik kamerasının yerini ip güvenlik kameraları almıştır, bu hususta İp Kamera Sistemi kalitesinin analog kameralara göre çok daha iyi olması da büyük bir etkendir.

İp Kamera Altyapısının Oluşturulması

ip Kamera Kurulumu için öncelikle altyapıyı oluşturmamız gerekmektedir. İp Kamera Sistemleri network alt yapısıyla çalışmaktadır, bu nedenle kameranın çalışabilmesi için  switch ile  kameralar arasına network kablosu çekilmelidir. İp kamera sistemlerinde kaliteli veri transferi için Gigabit switch kullanılmalı ve kullanılan kablo CAT 6 olmalıdır. Cat 6 kablo ile 150 metreye kadar ( kablo kalitesine göre değişmektedir) ip kamera çalıştırılabilir. Sizin kameralar arası mesafeniz uzun ise ise alt yapı fiber optik sistem olarak oluşturulmalıdır. Kameralar ile  switch arasına fiber kablo çekilip, fiber kablo network dönüştürücüleri kullanılmalıdır. Kamera elektrik beslemesi için kamera yanında ekstra bir besleme kablosu çekilmeli ya da kameranızda POE ( power over ) desteği var ise power over  switch kullanılarak kamera beslemesi network kablosu üzerinden verilebilir. Uzun mesafelerde ise poe  switch yerine kamera altına takılacak bir adaptör ile kamera beslenmelidir.

ip Kamera Kurulumu

İp kameraların çalışması ve network ayarları 

ip Kamera Kurulumu konusunda kullandığımız ip kameraların montajı yapılmadan önce ağ ayarlarının yapılması gerekmektedir. İp kameralarda üretici firmanın atadığı ip adresi bulunur ya da üretici firma kameraya ip adresi atamak yerine kameranın DHCP ( otomatik ip adresi alma ) özelliğini aktif eder, bu sayede ip kamera’ya network kablosu takıldığında bağlı olduğu ağda boş bir ip adresi bulup ip adresini kendisi ayarlar.

İp Kamera Kurulumu
ip Kamera Kurulumu – Kamera’nın ip adresi bulunması ;

İp kamera için sabit bir ip adresi ile atanmış ise ya da kamera ip adresini otomatik alıyor ise kamera kutusundan çıkan ip bulucu program ile kamera ip adresi tespit edilebilir ve bulunan ip adresi yeniden ayarlanabilir. Satılan her ip kamera ile birlikte kameranın ip adresini bulabilecek bir yazılım kamera kutusunun içerisindeki cd olarak olmalıdır.

ip Kamera Kurulumu

İp adresini bulduğunuz kamera, bağlantısını yaptığınız network ağı ile aynı ip ayarlarında değil ise program sayesinde kameranın ip adresini kendi ağınıza uygun hale getirmeniz gerekir. İp kamera ip adresini otomatik alıyorsa kamera web arayüzünden ayarlarına girip ip adresini sabitlememiz gerekir. İp adresi sabitlenmediği taktirde kamera enerji kesintisi sonucu veya başka bir nedenden dolayı kapanıp açıldığında, farklı bir ip adresi alabilir.

İp kameraların NVR Cihazına Tanıtılması 

İp kameralarımızı web arayüzünden, ip kamera programından veya NVR Kayıt cihazından izleyemeye biliriz. Kameraların kayıtlarını web arayüzü ya da program ile izleme yaptığımız bilgisayara yahut da NVR kayıt cihazı içerisine taktığımız HDD ye kaydettirebiliriz.

Nvr kayıt cihazlarında ip kamera tanıtılması için menü seçeneği bulunuz. Bu menü seçeneğine girdiğimizde el ile kamera ip adresi, kullanıcı adı ve şifresi girerek ekleyebiliriz ya da arama özelliği ile ağdaki ip kamera bulunup ekleyebiliriz. Eğer kameramız ONVİF özellikli ise aramada görülmeyebilir bu nedenle manuel eklememiz gerekmektedir.

İp kameraların network ayarlarını yaptıktan sonra ip kameraların montajı ve bağlantıları yapılmalıdır. Tüm kamera montaj ve bağlantıları bittikten sonra NVR kayıt cihazı ip kamera bulma ve ekleme menüsüne girilir.

ip Kamera Kurulumu

Girilen menüde Search seçeneğine girilerek ağımızda çalışan ip kameralar bulunur. İp kameralar seçilerek istenilen görüntü kanallarına aktarılır. İp kamera eklenirken kameranın kullanıcı adı ve şifresi bilinmelidir. Onvif özellikli nvr kayıt cihazlarında ip kamera otomatik yöntemle eklendiğinde sistem kullanıcı adı ve şifresinin default değer olarak admin admin alır. Kameranın kullanıcı adı ve şifresi farklı ise düzeltilmesi gerekir aksi halde kamera görüntüsü gelmez.

NVR Kayıt cihazı mı? ip kamera programı mı ?

Eskiden bilgisayarlara takılan dvr kartlar vardı. Bilgisayar etkenli arızalardan dolayı bu teknoloji şu anda fazla kullanılmamakta. Aynı etkenler göz önüne alındığında NVR kayıt cihazları bilgisayarlara kurulan ip kamera programlarından daha verimli çalışmaktadır. İp kamera programlarında bilgisayarın sürekli açık olması gerekmektedir, bu da kamera sistemi için ekstra bir bilgisayar kullanmanız anlamına gelir. Eğer diğer işlerde kullandığınız bilgisayarı kullanırsanız da devamlı açık kalması gerekmektedir.

ip Kamera Kurulumu

Büyük şirketler bu iş için sunucu sistemi kurabilir ancak biz bu maliyeti göze alamayacağımız için ip kamera sisteminizde kayıt ve izleme için NVR kayıt cihazları kullanmanız daha akılcı olacaktır.

ip Kamera Kurulumu

Kamera Sisteminin network kablo alt yapısı CAT6 kablo ile oluşturulur. Kameralar ile switch arasına network kablo çekilir. Nvr kayıt cihazı kullanılacaksa switch ile nvr arasında da network kablo çekilmesi gerekir. Kamera beslemesinin ne şekilde yapılacağı önemlidir. Kamera beslemesi network kablo üzerinden yapılacak ise sistemde kullanılacak switch POE ( power over ) özellikli olmalı ve ip kameralarda POE ( power over ) desteği olması gerekir. Poe kullanılmayacak ise kameralara besleme kablosu da çekilmesi gerekir.Mesafe çok uzun ise kameralar altlarına takılacak adaptör ile çalıştırılmalıdır. Mesafeler kısa ise  merkezden adaptör ile beslenebilir.

ip Kamera Kurulumuİp kameraların montajı yapılmadan önce tek tek kameraların takılacağı network ağına göre ip ayarlarının yapılaması gerekir. Kameraların network ayarlarını yapabilmemiz için yanımızda bir laptop bulunması gerekir. Kamera çalıştırıldıktan sonra bilgisayara kurulan ip bulma programı ile kameranın ip adresi bulunup sabitlenmelidir. Kameraların ip adreslerini üzerine yazmanız ayar yaparken ya da arıza durumunda daha rahat müdahale etmenizi sağlar. Kameranın ip adresini bulduktan sonra tarayıcınıza ip adresini yazarak kameranın ayarlarına girip ayarlarını yapabilirsiniz. İp adresini ayarladığımız kameranın montajını yapabiliriz.

IP Management Tools

ip Kamera Kurulumu

Tüm kameraların ayarları bittiğinde kameraları izleyeceğimiz nvr yada ip kamera izleme programının ayarlarını yapmamız gerekiyor.

NVR Kayıt cihazı kullanılacak ise ilk olarak nvr cihazımızın network ayarlarına girip ip adresi  ayarlarını yapmalıyız. Nvr ip adresi network ağına uygun değil ise ip kameraları çalıştırmayabilir. Nvr cihazımızın ip ayarını yaptıktan sonra kamera ekleme bölümüne girip manuel veya kamera arama seçeneği ile kameralarımızı bulup tek tek eklemeliyiz. İp kamera eklerken kameranın kullanıcı adı ve şifresini doğru girmeliyiz. NVR içerisine taktığımız HDD yi biçinlendirmeyi unutmayın.

İp kamera programı kullanılacak ise, bilgisayara programı kurduktan sonra kamera ekleme bölümünden ip kameramızı el ile ip adreslerini yazarak yada arama seçeneği ile tek tek programımıza eklemeliyiz. Programda ayarlara girerek kayıtların yapılacağı Bilgisayar içerisindeki hdd bölümü seçilir. Bazı programlarla kameraların otomatik kayda girmesi için ayarlarında otomatik kayıt özelliğinin açılması gerekir bu ayarı gözden geçirmeyi unutmayın.

Her iki kayıt ve izleme seçeneğinde kullanacağımız kamera haberleşme protokolü önemlidir. Nvr kayıt cihazı yada bilgisayar programı ip kamera haberleşme protokolünü desteklemesi gerekir. Yakın bir zamana kadar nvr  yada bilgisayar programlarında sadece aynı firmanın ip kameraları kullanılmaktaydı. Günümüzde bir çok üretici ip kameralarına kendi özel protokolleriyle birlikte onvif protokolü de eklemektedir. Bu sayede markaya bağımlı kalmadan farklı üreticilerin ürettiği kameralar beraber çalışabilmektedir.

ONVİF Nedir ? 

Ağ tabanlı video aygıtları için (kameralar), standart ağ arayüzü geliştirerek, açık bir endüstriyel standardın geliştirilebilmesini amaçlayan, bağımsız, kar amacı gütmeyen, katılımcılara açık, şeffaf bir organizasyondur.

Yani  ip kamera sistemlerde kullanılan kamera ve nvr ların marka model ayırt etmeden birbirleriyle çalışmasını sağlayan sistemdir. Satın aldığımız NVR Kayıt cihazında ve kameralarda onvif protokolünün olmasına dikkat etmeliyiz

İp Kamera Sistemi Kurulumu işlem bitti. Kayıtları Online izlemek için aşağıdaki işlemleri uygulamalıyız

İp Kameranın internet üzerinden izlenmesi 

İp kameraların internet üzerinden online izlenmesi için portlarının modemde açılması gerekir. Nvr kullanıyorsak nvr kayıt cihazının , ip kamera programı kullanıyorsak programa bağlı ip kameraların portlarının modemde yönlendirme yapılması gerekir.

İp kamera yazılımı yada nvr kayıt cihazı ile  ip kameralar aynı noktada ( yerel ağda ) olmasa dahi izleme ve kayıt yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta nvr a yada programa kamera eklenirken yerel ip adresine kameranın takılı olduğu modemin ip adresi yazılır. Kameranın olduğu modemde port yönlendirmesi mutlaka yapılmış olmalıdır.

ip Kamera Kurulumu yazısı ile ilgili aşağıdaki Yorum bölümünden görüşlerinizi bildirebilirsiniz

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
2 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
mehmet
7 yıl önce

Teşekkürler.Faydalı bilgiler yayınlamışsınız.Alış verişte de görüşmek üzere.