Kablosuz Ağınıza Bağlanan Cihazları Görmek

BİLGİSAYAR VE İNTERNET, TELEKOM VE ELEKTRONİK kategorisinde yazıldı. 39 yorum yapıldı, 13662 okundu

Kablosuz Ağınıza internete bağlanan bilgisayarları ve telefonları görme, wifiye baglananlara hız sınırı koymak, wifiye bağlananları engelleme

wifiye bağlananları görme , wifiye bağlananları engelleme , wifi hız sınırlama , modeme bağlananları görme , wifi kısıtlama, ağa bağlananları görme, modeme bağlananları görmeinternete bağlananları görme, wifi hızını düşürme, wifi engelleme, airties modem hız sınırlama konularında yardıma ihtiyacınız varsa bu yazı çok işinize yarayacaktır.

Günümüzde kablolu modemlerin yerlerini artık kablosuz modemler aldı ve Wireless teknolojisi her eve girdi. Tabi güvenlikle ilgili sorunları da beraberinde getirdi. Malumunuz artık evinize gelen misafir ilk olarak Wifi Şifresini soruyor ve belli bir süre sonra şifreniz komşular, akrabalar tarafından öğrenilmiş oluyor. Hatta bir arkadaşımdan duyduğuma göre komşuları sırf wifi şifresini öğrenmek için misafirliğe geliyormuş, bir kaç gün sonra şifre değişince tekrar gelip şifreyi soruyormuş :) Hepimizin böyle sorunları var tabi. Bunun için Kablosuz Ağ Güvenliği Hakkında biraz bilgi vermek istedim.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan Cihazları Nasıl Görebilirsiniz?

Her Modemin Bir Kullanıcı Arayüzü vardır. Bu Arayüze Modeminizle beraber size verilen Cd’den

veya Modemin İp Adresinden erişebilirsiniz. Benim Hız sınırlama anlatımını yapmış olduğum modem Airties ve  İp Adresi  http://192.168.2.1

Sizde kullandığınız modem markasına göre aşağıdan ip adresini bulun ve internet tarayıcınızın adres satırına bu adresi girin. Karşınıza modeminizin arayüzüne erişebilmeniz için için şifre ekranı gelecektir. Eğer değiştirmediyseniz şifre fabrika ayarlarındaki gibidir.

Modem Arayüzü İp Adresleri

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

Benim anlatımda kullandığım modemin arayüzü aşağıda görüldüğü şekildedir, diğer modemlerde’de buna yakındır.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

wifiye bağlananları engelleme

Kablosuz Menüsüne tıkladığınızda Wifi’den bağlananları ve cihazların Mac adreslerini görebilirsiniz. Şimdi wifiye bağlananları engelleme işlemi için “Mac Filtreleme” menüsüne tıklıyoruz.

wifiye bağlananları engelleme

Mac filtreme menüsü yukarıdaki resimde görüldüğü gibidir. İlk önce Mac Filtreleme Etkin yazısının yanındaki kutucuğa tıklayarak Mac filtreleme‘yi etkin hale getiriyoruz. Sonra iki seçenek karşımıza geliyor. İlk seçenek olan “Sadece listedeki mac adreslerini kabul et” şıkkını işaretlerseniz, sadece sizin mac adresini girdiğiniz cihazlar wifi ağınıza erişebilir. Burada mac adresi yer almayan hiç bir cihaz ağınıza erişemez.

İkinci ve daha çok tercih edilen seçenekse “Sadece listedeki mac adreslerini engelle” seçeneğidir. Bu seçeneği kullanırsanız mevcut istemciler bölümündeki mac adreslerini sağ tarafa geçirerek istediğiniz cihazı engellemiş olursunuz.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra Kaydet butonuna tıklayarak ayarları kaydederek wifi engelleme işlemini tamamlayın.

Wifi Ağına Bağlananlara Hız Sınırı

Kablosuz Ağınıza Bağlananları gördünüz, Peki Kablosuz Ağınıza Bağlananlara Hız Sınırı Getirmek İstiyorsanız nasıl yapacaksınız ?

Kablosuz Ağınıza Bağlanan cihazlara hız sınırı koymak için 2 Yöntemimiz var

1.Modem arayüzünde gördüğümüz gibi Qos (Port Önceliği) özelliği var ve bunu kullanabiliriz.

2.Kablosuz Ağ Ayarlarından İkinci bir Ağ oluşturup bu ağın hızını düşürebiliriz. Kendimiz Hızlı olanı kullanırken, Başkalarını yavaş olan kablosuz ağa yönlendirebiliriz. Bu her modemde mümkün olmuyor ve bu yöntemi kullanmanız için access point ‘e ihtiyacınız olabiliyor.

1.Yöntem

Modem Arayüzünden Qos Menüsüne Tıklıyoruz ve Qos Özelliğini Etkinleştiriyoruz

Qos Menüsü Altında bulunan Trafik Sınıflandırma‘ya Tıklıyoruz ve Resimdeki gibi Hızını sınırlamak istediğimiz cihazın mac adresini gerekli alana yazıyoruz ve Kaydediyoruz.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

2. Adımda ise yine Qos menüsü altında bulunan Trafik sınırlama bölümüne giriyoruz. Daha sonra ayarları aşağıdaki resimde olduğu gibi yaparak Kaydet butonuna tıklıyoruz

 

Kaydettikten Sonra Hız Sınırlama İşlemi Tamamlanmıştır. Dilerseniz Trafik Sınırlama‘dan yüzdeler ile oynayarak ayarlarını değiştirebilirsiniz ancak ben orjinal ayarları kullanmanızı tavsiye ederim.

2.Yöntem

Öncelikle belirtmeliyim ki bu özellik tüm modemlerde bulunmamaktadır. Ya da iki ayrı bağlantı oluştursanız bile, hızlarını tek tek ayarlayabilmeniz mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla belirlediğiniz hız sınırı tüm ağlara uygulanabilir.

“Kablosuz” Menüsü Altında bulunan Kablosuz Ağ Ayarlarına Tıklayın. Buradan  kablosuz ağ Hız ayarını en düşük hız seviyesine getirin. Airties’te bu Hız 6.5 Mb/s Bu Şekilde wifi Ağı kullananların hız limitini ayarlayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki kendiniz de bu limit üzerinden kullanım yaparsınız. Eğer masaüstü bilgisayar ile kablolu bağlantı kullanıyorsanız bu seçeneği düşünebilirsiniz. Telefonlarda dosya indirme vs. olmayacağını sayarsak 6.5 Mb hız yeterli sayılabilir.

Kablosuz Ağınıza Bağlanan

Takıldığınız bir yer olursa Yorum kısmından benimle iletişime geçebilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
39 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Metin
2 yıl önce

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Birçok sitede IP adres aralığı vs. derken bir türlü çalıştıramıyordum. Yalnızca MAC adresini girince sorunsuz çalışmaya başladı.

Misafir
3 yıl önce

merhabalar en mac filtrelemeyi bulamıyorum ve daha fazla kişi bağlanmasına rağmen bağlananların sadece 4ü gözüküyor ne yapmalıyı .
yardımcı olursanız seevinirim.

Misafir
4 yıl önce

Merhaba ben birinin internetine bağlandım ve wifi ye baktığında benim ismimin görünmesini istemiyorum bunu nasıl silebilirim

dorukk
5 yıl önce

İyi günler akif bey…benim ilk sorum: modem ara yüzünde istemci listesinde unkown diye bir isim çıktı….Bende Mac filtrelemeyi gerçekleştirdim…Şuan sorun çözüldü…Ancak bir sitedeki yorumda o şahsın bir AP cihazı kullanabileceği bu yüzden unkown ismi çıktığı görüşü var…Mac filtreleme AP cihazlarını engellermi…Zira o şahsın ben MAC filtreleme yapana kadar verilerimi çalmasından korkuyorum…ikinci sorumsa istemci listesinde ağıma geçmişte bağlanan kişileri nasıl görebilirim…şu an wifi me girmese bile eskiden bağlanıp bağlanmadığımı görebilirmiyim…teşekkür ederim

Misafir
6 yıl önce

merhaba modemimin arayüzü sizinkiyle aynı ama Qos menüsü yok airties 5343 modemim

Misafir
6 yıl önce
Cevapla  Akifturan

malesef Qos diye bir şey yok buyrun buda ssicomment image

Misafir
6 yıl önce
Cevapla  Akifturan

baktım hepsine tek tek yoktu modemden herhalde

Ömer
6 yıl önce

Ben tarayıcıya ıp yi yazıyorum ama modem ayarları çıkmıyo

Acil
6 yıl önce

S.a ben wifi ye baglaniyorum, fakat internete girmiyor. Wifinin kendi sahipleri baglaninca onlarda giriyor, ben neden giremiyorum aciklarsaniz sevinirim .

IIByDostII
6 yıl önce

Hocam benim internetime biri bağlandığı kesin. 4 tane mac adresi bağlı gözüküyor ama ben 3 tane cihaz ile bağlanıyorum. hangileri benim mac adreslerim anlaşılmıyor. herhangi bir kullanıcı adı falan yok.
nasıl bulup ağdan atarım.
Modem : ttnet in verdiği TP-Link

IIByDostII
6 yıl önce
Cevapla  Akifturan

Bunu nasıl düşünemedim. ÇOK TEŞEKKÜRLER!

Nur
6 yıl önce

Merabalar. Modemime baglanan birilerini nasıl engelleyebilirim sürekli sifre degisiyorum ama bi sekilde dağılıyor. Üstelik modem benim odamda olduğu halde ben ikinci sırada olarak görünüyorum netim kendi telefonumda yavaş. Ben haric baglanan herkeste hızlı öncülük onların anlamadım bu işi telefon modelim de onlarınkinden iyi oysa neden kendi internetime ben eksik sekilde bağlanıyorum yardımcı olur musunuz

Misafir
6 yıl önce

merhabalar hocam benim modem huawei ben kardeşimin telofonuna kota sınırı koymak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ayrıca bağlı olup olmadığınıda görmek istiyorum bu konularda yardımcı olursanız çok iyi olur şimdiden teşekkür ederim.

Misafir
6 yıl önce

Merhaba Akif bey, ben 63 tl lik türk telekom yani ttnet internet kullanıyorum.Hızı 16 mb ve akk de 100gb. Ben tek başıma 1 ayda akk yi dolduruyorum hatta ay sonuna 1 hafta kala doluyor. son 1 hafta yavaş kullanıyorum. Buna rağmen karşı komşumuz geçenlerde annemlerle görüşmüş interneti ortak yapalım internet fiyatları pahalı tek başımıza odeyemiyoruz diyereketan annemlerin aklına girip kandırmışlar.Evdekiler de bu akk dir ya da 16 mb hızdır felan anlamazlar. Ben bildiğim şeyleri anlattım bana inanmadılar ve karşı komşuyla interneti şuan ortak kullanıyoruz. Resmen karşıdan karşıya modeme kablo çekilmiş durumda. Karşı komşunun oğlu da pc den hiç kalkmıyor olacak ki düne kadar işlerimi çok rahat hallederken 2 gündür youtubede videonun yuklenmesini 15 sn bekler oldum. Diyeceğim şu ki; karşı komşuyla ortak kullandığımız internette ben onun kullanacağı kısmın hızını düşürebilir miyim ? onlar pc den giriyor. burdan kablosuzu göstermişsin de senden ricam pc için varsa ona da bi el atman. uzun yazdım ama ksb. içimi dökmek istedim

Misafir
6 yıl önce

VMG3312-B10B zyxel modem ara yüze giremiyorum şifre yanlış diyor. farklı şifre denedim olmadı modemi resetlersem hangi şifreyi girecem,birde internete bağlananları nasıl engellerim teşekkürler.

Aydın
6 yıl önce

mrb akif bey aşağıda söylediğiniz gibi trafik sınıflandırma ayarı yaptım ama olmadı. kaynak mac adres ve hedef mac adres yazıyor siz sadece hedef mac adres bölümüne ytazmışsınız ben de öyle yaptım ama olmadı. ayrıca İkinci Bir Ağ Oluşturup Bunun Hızını Düşürebiliriz demişsiniz. bu dediğinizi airties air5340 modemde yapabilirmiyim? cevabnızı bekliyorum çok teşekkür ederim

“”Qos Menüsü Altında bulunan Trafik Sınıflandırma’ya Tıklıyoruz ve Resimdeki gibi Hızını sınırlamak istediğimiz cihazın mac adresini gerekli alana yazıyoruz ve Kaydediyoruz””

Aydın
6 yıl önce
Cevapla  Akifturan

teşekkürler Qos Trafik Sınırlandırmayı göstermişsiniz ama benim modemin bant genişliği ayarları aşağıdaki yazdıklarım gibi ve toplam maksimum bant genişliği 7271kbps. sizin verdiğinizin toplam maksimum bant genişliği ise:16383kbps. yani farklı. o yüzden sayfaya benim için eklediğiniz minimum ve maksimum bant genişliği yüzde değerleri farklı olması gerekmiyor mu? yanlış anlamayın tabiki siz daha iyi bilirsiniz. ben sadece kendi anladığım kadarıyla soruyorum. benim modemin bant genişliği yüzde aralıları daha dar iken, sizin verdiğiniz bant genişliği yüzde aralıkları daha geniş. yani iki modemin toplam maksimum bant genişliği farklı olduğundan dolayı verdiğiniz yüzde aralıkları da farklı olmalı diye düşündüm. ama dediğim gibi ben o kadarını anlayamam. o yüzden size soruyorum. her şey için çok teşekkür ederim.

Aşağı Yönde HTB 7271 CoS1 10 20
CoS2 30 40
CoS3 50 60
CoS4 70 80

Misafir
6 yıl önce

benim modemim huawei ama ben kullanıcı adını ve şifresini yazdığımda yanlış diyo girmiyo??1

asdsadasd1907
6 yıl önce

Hocam ben 2. bir wifiyi oluşturabildim fakat hızını beliryemedim yardımcı olursanız sevinirim Model:TD-W9970

asdsadasd1907
6 yıl önce
Cevapla  Akifturan

300Mbps Wireless N Gigabit VDSL2 Modem Router
Model No. TD-W9970

Paşa
6 yıl önce

Merhaba benim modem Türk Telekom TP-LİNK, modem arayüz ayarlarında sizin yaptığınız ayarları bulamadım. Yani QoS ayarlarında kural adı ya da protokol vs çıkmıyor. pasabenzer1903@gmail.com mail adresi ile ulaşıp yardımcı olur musunuz?