Bilgisayar ve Cep Telefonu Mac Adresi Öğrenme

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3380 okundu

Bilgisayar mac adresi öğrenme ve android mac adresi öğrenme, iphone mac adresi öğrenme ve wifi mac adresi engelleme yöntemi mac adresi bulma

Mac adresi öğrenme evinde kablosuz internet (wifi) kullanan kişilerin bilmesi gereken önemli bir konudur. Neden diye soracak olursanız, modeminizin arayüzüne (yönetim paneli) girdiğinizde wifi ağınıza bağlanan cihazları ve mac adreslerini görürsünüz. Eğer mac adresinin ne anlama geldiğini biliyorsanız, wifi ağınıza kimlerin bağlandığını tespit edebilir ve isterseniz engelleyebilirsiniz. Tabi engellemek için önce mac adresi öğrenme yöntemini bilmeniz gerekir. Çünkü yanlış cihazın mac adresini engellerseniz siz ya da bir yakınınız wifi ağınızı kullanamayabilir.

Mac Adresi: Network ürünlerine üretici tarafından atanan ve aygıtın ağ ortamındaki diğer aygıtlardan ayrılabilmesini sağlayan fiziksel adrestir. Nasıl ki her vatandaşın bir kimlik numarası varsa her cihazında bir mac adresi vardır.

Bilgisayar ve Laptop Mac Adresi Öğrenme

İlk olarak bilgisayarımızın (veya laptop) arama çubuğuna “komut” yazarak komut istemi penceresini açıyoruz.

mac adresi öğrenme

Sonra komut istemi penceresinde ipconfig /all yazarak enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza bilgisayardaki tüm ağ adaptörlerinin bilgileri geliyor. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve etnernet kablosu ile internete bağlanıyorsanız “Etnernet adapter” bölümü sizi ilgilendiriyor. Benim gibi laptop kullanıyorsanız Wireless Lan Adapter bölümünü dikkate alacaksınız. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi 2 tane wireless adaptörü görünüyor ancak benim kullandığım Realtek marka olduğu için sadece onu dikkate alıyorum.

mac adresi öğrenme

 

 

Resimde gördüğünüz kırmızı işaretlenmiş alanda Physical Adress yani Mac Adresi yer alıyor.

B0:10:**:F5:01:9D bizim mac adresimiz. Bu adres 12 haneli harf ve rakamın karışık olduğu bir adrestir.

Böylece Laptop Mac Adresini Öğrenme işlemini tamamladık. Yazının devamında bu mac adresini nasıl kullanacağımızı da ele alacağız.

Cep Telefonu Mac Adresi Öğrenme

Wifi ağına bağlanan birini engellemeyi düşünüyorsak, Cep telefonu mac adresi öğrenme bizim için daha önemlidir. Çünkü bilgisayar kullanımı yerini hızla mobil kullanıma devretmekte.

İlk olarak Android mac adresini öğrenme işlemine göz atalım.

Android cihazlarda mac adresleri Ayarlar menüsü altında bulunan Cihaz Hakkında menüsünün alt menüsü olan Durum menüsünde bulunur. Bu menüde aynı zamanda cihaza ait imei , seri no gibi bilgilerde vardır.

android mac adresi öğrenme

Yukardaki resimde gördüğünüz 00:AE:FA:52:E1:**  Android telefonumuzun mac adresi dir. Telefon dediğime bakmayın Android Tablet kullanıcıları da aynı menüden mac adresini öğrenebilir. Herhangi bir fark yok.

İphone kullanıcıları için İphone mac adresi öğrenme konusunu da unutmadık.

İphone cihazlarınızın mac adresi de Android cihazlar gibi Ayarlar > Genel > Hakkında menüsü altında bulunuyor. Bu nedenle tekrar resim ekleme gereği duymadım.

Sonuç olarak mac adresi öğrenme konusuna artık hakimiz. Kendi cihazlarımıza ait mac adreslerini not alarak ağımıza bağlanan farklı mac adreslerini engelleyebiliriz. Engelleme konusunu daha önce anlatmıştım. Aşağıdaki linkten Wifi ağınıza bağlanan cihazları görme ve engelleme yazısını okuyarak engelleme işlemini de yapabilirsiniz.

https://www.akifturan.com/kablosuz-aginiza-baglanan-cihazlari-gormek

Takıldığınız bir nokta varsa Yorum kısmından yazabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster