Mobil Ödeme ile Yapılan Dolandırıcılık

MÜHİM ŞEYLER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3787 okundu

Mobil Ödeme hizmeti kullanılarak sosyal medya ve internet siteleri üzerinden dolandırıcılık. Bir tıklama ile 14 ile 54 TL faturanıza yansıyor

Son zamanlarda maalesef gerek facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya sitelerinden gerekse “içerik servisi” adı altında kurulmuş internet siteleri üzerinden Mobil ödeme yöntemi ile dolandırıcılık yapılmaktadır. Bu firmalar Mobil ödeme sistemindeki yasal boşlukları kullanarak bir tıklama ile hattınızdan 54 TL ödeme alarak vurgun yapmaktadır.

Mobil ödeme ile dolandırıcılık

 

Yukarıdaki resim sadece bir firmaya ait şikayetlere aittir. Bunun gibi yüzlerce firma var ve Mobil ödeme yoluyla içerik servisi adı altında yapılan vurgun milyonlarca lira … Gördüğünüz gibi firma isimlerini sansürlemek zorunda kaldım çünkü bu firmalar yasal boşlukları kullanarak işlerini görüyorlar ve maalesef şu an için yaptıkları iş suç sayılmıyor. Firma isimlerini verdiğim takdirde hakkımda dava açabilirler. Yani hem vurgun yapıyorlar hem de kılıfına uyduruyorlar.

Facebook ve diğer ağlar üzerinden yapılan mobil ödeme dolandırıcılığı şu şekilde oluyor ;  arkadaşlarınızın hesaplarından fotoğrafları çalınarak aynı isimle açılan profillerden, mesaj yoluyla size bir bağlantı gönderiliyor ve bu bağlantıyı açtığınız takdirde hediye çeki vs. kazanacağınız söyleniyor. Bu bağlantıya tıkladığınız anda ise İçerik servisi aboneliğiniz başlıyor ve hattınıza her ay 54 TL yansıtılıyor.

mobil ödeme

Sosyal medya dışında internet sitelerinde gezinirken de içerik servisi firmalarının mağduru olabilirsiniz. Bu firmalar verdikleri reklamlarla kendi sitelerine ziyaretçi çekiyor ve sitelerinde yaptığınız tıklama ile aboneliğinizi başlatıyor.

Mobil Ödeme Sistemine Düzenleme Getirilmeli

Bu konuda benimde mağduriyetim olmuştu ve 03.07.2016 tarihinde Bimer üzerinden başvuruda bulunmuştum. Başvurum en son BTK ‘ya iletilmiş ancak daha sonra bir sonuç çıkmamıştı. Şimdi tekrar yeni bir başvuru yaparak Mobil ödeme ile dolandırıcılığın artarak devam ettiğini ve bunun önlenmesi gerektiğini belirttim. Ayrıca nacizane bir önerimi de yazdım. Detaylar aşağıda ;

Merhaba 03.07.2016 tarihinde mobil ödeme dolandırıcılığı hakkında şikayetimi yazmıştım. Konu en son BTK’ya iletilmiş ancak tarafıma hiç bir bilgi verilmediği gibi Mobil ödeme dolandırıcılığı çığ gibi büyüyerek devam etmiştir. Bir çok dolandırıcı firma içerik servisi adı altında mobil ödeme yoluyla yasal boşlukları kullanarak vurgun yapmaktadır. Bu vurgun son dönemlerde sosyal medyada ve bir çok internet sitesindeki reklamlara tıklanmak suretiyle artarak devam etmektedir. Bir tıklama ile insanların telefon faturalarına aylık 54 TL içerik servisi ücreti yansıtılmaktadır. Bu işi yapan firmalar o kadar profesyonel çalışıyorlar ki çağrı merkezi bile kurmuşlar. Beni en çok üzen konu bu yaptıklarını yasalara dayandırıyor olmaları. Bu dolandırıcılığın ortadan kaldırılması için basit bir düzenleme yeterlidir. İnsanlarımız mobil ödemeyi kullanmamakta ancak Gsm operatörleri tarafından mobil ödeme otomatik olarak açık hale getirilmekte. Tüm kullanıcıların Mobil ödeme sistemi kapalı olsa ve açtırmak için kullanıcıların imzalı dilekçesi gerekiyor olsa böyle bir dolandırıcılık için müsait ortam oluşmaz. Umarım bu konuda bir düzenleme yapılır ve artık insanların canı yanmaz.
Saygılarımla

Ayrıca bazı milletvekillerine de konuyu aktardım. Eğer siz de bu konuda mağdur edildiyseniz bu yazıyı Sosyal medyada paylaşarak yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde devlet büyüklerinin konuya el atarak çözüme kavuşturmasını sağlayabiliriz. Ayrıca aşağıdaki linklerden Bimer ve Cimer ‘e başvuruda bulunabilirsiniz.

Bimer Başvuru : https://www.bimer.gov.tr

Cimer Başvuru : https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/pgDefault.aspx

Son olarak operatörünüz ile görüşüp hattınızın Mobil Ödeme hizmetini kapattırmayı unutmayın ! 

 

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster