Modemi Access Point Olarak Kullanma

TELEKOM VE ELEKTRONİK kategorisinde yazıldı. 7 yorum yapıldı, 3744 okundu

Kablosuz modemi access point olarak kullanma, Airties modemi access point yapmak, ağ genişletmek için modemi access ponit olarak kullanma

Kablosuz ağınız bazen yeterli gelmeyebilir ve wifi sinyalini arttırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz bir kaç yöntemden biri de Access Point kullanmaktır. Peki elimizde iki tane modem varsa ve bir Modemi Access Point olarak kullanarak yeni bir Access Point cihazına para vermesek nasıl olur? iyi olur dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse Modemi Access Point olarak kullanma konusunda biraz bilgi verelim.

modemi access point

Bizim anlatımda kullandığımız modem Airties ancak diğer markalarda da yapılacak işlemler aynıdır. Sadece menüler değişiklik gösterir. Temel mantık olarak modemin access point olarak kullanılabilmesi yeterlidir.

İlk olarak kullandığımız modem ile access point olarak kullanacağımız modem arasında ethernet bağlantısını gerçekleştiriyoruz. Access point olarak kullanacağınız modemde varsa WAN portunu kullanın.

Bağlantı tamamlandıktan sonra modemin arayüzüne ulaşmak için internet tarayıcımızdan 192.168.2.1 adresine gidiyoruz. Sizin modeminiz Airties değil ise modem ip adresi farklı olacaktır. Modem ip adresini Bu linkteki yazıdan öğrenebilirsiniz.

Karşınıza gelen şifre ekranını boş bırakarak modem arayüzüne giriş yapın ve sol tarafta bulunan menüden “Kablosuz” ana menüsü altındaki “Kablosuz Ağ Ayarları” adlı alt menüye giriş yapın.

Burada Kablosuz Ağ etkin değilse etkinleştirin ve güvenlik ayarlarından kablosuz ağınız için şifre belirleyin.

Daha sonra IP ayarlarını yapılandırmamız gerekiyor.

Modemi Access Point Yapmak için İp Ayarları

Access Point olarak kullanacağımız modemin Ip ayarlarını değiştirmek için Sol taraftaki menüden “Lan Ayarları” menüsünün altında bulunan “Ip ve DHCP” ayarlarına giriş yapın.

Daha sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi “Düzenle” kısmına tıklayarak DHPC’yi kapatın. Aşağıdaki ip konfigürasyonu bölümünden de ip adresini değiştirin. Eğer iki modemde Airties ise ve ip adresleri aynı olursa sorun olacağı için bu ip adresinin son rakamında değişiklik yapmamız gerekiyor.

modemi access point yapmak

Tüm bu işlemlerden sonra ayarları Kaydedin ve modemi yeniden başlatın. Modemi Access point olarak kullanmak için yapmanız gerekenler bu kadar. Eğer bir sorun yaşarsanız Modemi resetleyip, kullandığınız portları değiştirip aynı işlemleri tekrar yapın. Yine sorun yaşarsanız, yaşadığınız sorunu ve modeminizin markanızı Yorum kısmından belirtin yardımcı olmaya çalışalım.

 


Bu Makale 7 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Deneyeceğim bunu ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar

 2. Merhaba anladığım kadaryıla sadece ip adresimizi değiştiriyoruz ve DHCP kapatmamız yeterli oluyor modemimizde wan portu var bildiğiniz gibi yeni modemlerde mavi girişli wan portu var ona bağlayabilirmiyiz yoksa lan’a bağlamamız yeterlimi.

 3. Slm â sony kdl805c smart TV kanal listesi yardımcı olurmusunuz

 4. Selamlar Huawei marka modem kullaniyorum , 2.modem Airties yukarda yazdiklarinizi uyğuladim fakat olmadi yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba burak bey hangi porta taktınız bağlantı kablosunu ? Bir de portu değiştirip deneyin. Arayüzden belirtilen ayarları da yapmayı unutmayın

Son Yorumlar

 • Akifturan

  evet lg için Chansort programını kullanabilirsiniz. bir de şöyle bir program var: https://www.setedit.de/SetEdit.php?spr=2&Editor=173&device=LG
 • Yunus

  tekrar selamlar akif bey LG için varmıdır ?
 • Akifturan

  Merhaba tv modeline göre çeşitli programlar var. Sony için Sonyeditor mesela
 • yunus

  Akif bey selamlar TÜRKSAT tan alınan excel dosyasını açıp düzenleyecek veya mevcut listeye ilave edip aktarabileceğimiz başka bir program varmıdır Teşekkürler