Multi Monitör Kurulumu Nasıl Yapılır?

GENEL kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 1402 okundu

multi monitör kurulumu basit resimli anlatım, windows 10 çift monitör kurulumu nasıl yapılır? sadeleştirilmiş resimli anlatım.

Günümüzde Kamera sistemleri, reklam bilboardları gibi yerlerde karşımıza çıkan multi monitörleri sizde kendi evinizde veya işyerinizde kurmak isterseniz multi monitör kurulumu yazımızdan faydalanarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Multi monitör kurulumu çoğu insan için karmaşık görünse de, aslında sanıldığı kadar karmaşık değildir. Temel bilgisayar bilgisine sahip bir insan bizim de yönlendirmemiz ile kolayca bu işlemi gerçekleştirebilir. İşe başlamadan önce hangi ekipmanlara ihtiyacımız olduğunu belirtelim.

  1. multi monitör kurulumunu destekleyen bir ekran kartı (Yeni nesil çoğu ekran kartı destekler.)
  2. Birden fazla ekran kullanımı ram tüketimini arttıracaktır. Bilgisayar ram’i çift monitör için yeterli olmalıdır.
  3. Monitörleri bağlamak için hdmi ya da vga kablosu

İsterseniz iki monitörü de Bilgisayarınızın Hdmi çıkışına bağlayabileceğiniz gibi, dilerseniz birini hdmi birini de Vga çıkışına bağlayabilirsiniz. Monitörleri Bilgisayarınıza bağladıktan sonra Windows’ta ayar yapmanız gerekiyor. Bu ayarı da aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

Başlat Menüsünden “Ayarlar” ‘ı Açınız.

Daha Sonra “Sistem” Menüsüne girdiğinizde “Birden çok monitör” bölümünde 2 adet monitör görmelisiniz. Eğer Göremiyorsanız “Algıla” Butonuna basınız.

multi monitör kurulumu

Bu kısımda “Bu ekranları genişlet” seçeneğini seçerek ekranlarınızı genişleterek tek bir ekran haline getirebilirsiniz. (Windows’u ingilizce kullanıyorsanız extend these displays seçeneğini seçin.)

Eğer isterseniz Gelişmiş Ayarlar’a tıklayarak iki monitörün çözünürlüğünü ayrı ayrı ayarlayabilir veya ekran sırasını değiştirebilirsiniz.

İkinci Yöntem olarak Windows tuşu + P kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu kombinasyonu tuşladığınızda ekranın sağ tarafında bir hızlı menü açılır ve bu menüden “Uzat” seçeneğini seçerek yukarıda bahsettiğimiz işlemleri daha kısa yoldan yapabilirsiniz.

Bu anlatım Windows 10 ile yapılmıştır. Windows 8 de aynı menüye Denetim Masası > Görünüm ve Kişiselleştirme > Ekran Çözünürlüğünü Ayarla adımları ile erişebilirsiniz.

Eğer monitörlerin bağlantıları düzgün ve ayarlarda bu şekilde yapıldı ise multi monitör kurulumu başarı ile gerçekleştirilecektir. Windows ikinci monitörünüzü algılamıyorsa bağlantıları kontrol ettikten sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Yine olmuyorsa monitörünüzü başka bir hdmi veya vga çıkışına takarak tekrar deneyebilirsiniz.

Mümkün olduğunca sade ve basit bir anlatım yapmaya çalıştım. Ama takıldığınız bir yer olursa Yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster