Multi Monitör Kurulumu Nasıl Yapılır?

GENEL kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 1117 okundu

multi monitör kurulumu basit resimli anlatım, windows 10 çift monitör kurulumu nasıl yapılır? sadeleştirilmiş resimli anlatım.

Günümüzde Kamera sistemleri, reklam bilboardları gibi yerlerde karşımıza çıkan multi monitörleri sizde kendi evinizde veya işyerinizde kurmak isterseniz multi monitör kurulumu yazımızdan faydalanarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Multi monitör kurulumu çoğu insan için karmaşık görünse de, aslında sanıldığı kadar karmaşık değildir. Temel bilgisayar bilgisine sahip bir insan bizim de yönlendirmemiz ile kolayca bu işlemi gerçekleştirebilir. İşe başlamadan önce hangi ekipmanlara ihtiyacımız olduğunu belirtelim.

 1. multi monitör kurulumunu destekleyen bir ekran kartı (Yeni nesil çoğu ekran kartı destekler.)
 2. Birden fazla ekran kullanımı ram tüketimini arttıracaktır. Bilgisayar ram’i çift monitör için yeterli olmalıdır.
 3. Monitörleri bağlamak için hdmi ya da vga kablosu

İsterseniz iki monitörü de Bilgisayarınızın Hdmi çıkışına bağlayabileceğiniz gibi, dilerseniz birini hdmi birini de Vga çıkışına bağlayabilirsiniz. Monitörleri Bilgisayarınıza bağladıktan sonra Windows’ta ayar yapmanız gerekiyor. Bu ayarı da aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

Başlat Menüsünden “Ayarlar” ‘ı Açınız.

Daha Sonra “Sistem” Menüsüne girdiğinizde “Birden çok monitör” bölümünde 2 adet monitör görmelisiniz. Eğer Göremiyorsanız “Algıla” Butonuna basınız.

multi monitör kurulumu

Bu kısımda “Bu ekranları genişlet” seçeneğini seçerek ekranlarınızı genişleterek tek bir ekran haline getirebilirsiniz. (Windows’u ingilizce kullanıyorsanız extend these displays seçeneğini seçin.)

Eğer isterseniz Gelişmiş Ayarlar’a tıklayarak iki monitörün çözünürlüğünü ayrı ayrı ayarlayabilir veya ekran sırasını değiştirebilirsiniz.

İkinci Yöntem olarak Windows tuşu + P kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu kombinasyonu tuşladığınızda ekranın sağ tarafında bir hızlı menü açılır ve bu menüden “Uzat” seçeneğini seçerek yukarıda bahsettiğimiz işlemleri daha kısa yoldan yapabilirsiniz.

Bu anlatım Windows 10 ile yapılmıştır. Windows 8 de aynı menüye Denetim Masası > Görünüm ve Kişiselleştirme > Ekran Çözünürlüğünü Ayarla adımları ile erişebilirsiniz.

Eğer monitörlerin bağlantıları düzgün ve ayarlarda bu şekilde yapıldı ise multi monitör kurulumu başarı ile gerçekleştirilecektir. Windows ikinci monitörünüzü algılamıyorsa bağlantıları kontrol ettikten sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Yine olmuyorsa monitörünüzü başka bir hdmi veya vga çıkışına takarak tekrar deneyebilirsiniz.

Mümkün olduğunca sade ve basit bir anlatım yapmaya çalıştım. Ama takıldığınız bir yer olursa Yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Son Yorumlar

 • Akifturan

  Merhaba Chansort programını bilgisayarınızdan kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz
 • Hüseyin

  Merhaba, tv'mi fabrika ayarlarına döndürmemden dolayı kanalları düzenlemek istediğim zaman daha önce kullanmış olduğum programınızda bu kez yine ayni tv olmasına rağmen (Lg 55 sj800v) tv den usb ye yü...
 • Akifturan

  Merhaba rootlu tabletlerde bu sorun çok fazla çıkabiliyor ve buradaki yazan işlemler işe yaramayabiliyor. tableti sıfırlamak çözüm olabilir
 • Misafir

  merhabalar rootlu bir tabletim var. google playe falan giriyor ama internet sitelerine girdiğinde güvenli bağlantı oluşturalamadı hatası ile karşılaşıyorum dediklerinizi yaptım ama düzelmedi