Pokemon Go Çılgınlığı Büyüyor

OYUN DÜNYASI kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4133 okundu

Pokemon go ipuçları,Pokemon go nasıl oynanır?,Pokemon go pokestop,Pokemon Go pokemon yakalama,Pokemon go Pokemon geliştirme,PokeGym savaş

Pokemon Go oynayanlar artık her yerde karşımıza çıkıyor.Metroda, tramvayda, otobüste, marmaray’da kısacası her yerde Pokemon Go oynayanlara rastlamak mümkün.Geçenlerde Marmaray’da iki arkadaşın Pokemon Go sohbetine tanık olduktan sonra, çalışma arkadaşlarımın da Pokemon Go oynadığını görünce ben de oynamaya karar verdim.Sonrasında ise oynayanlar için küçük ipuçlarının olduğu rehber niteliğindeki bu yazıyı yazmak istedim.

Pokemon Go

Pokemon Go ile Sanal Gerçeklik Deneyimi

Pokemon Go Oyununun en büyük ve en iyi özelliği, oyunu gerçek harita üzerinde Gps sinyalleri ile oynatarak bir nevi Sanal gerçeklik deneyimi sunması.Harita üzerinde hareket ederek Pokemon avına çıkabilir, Pokestop’larda Poketop ve Yumurta kazanabilir,PokeGym’lerde Pokemonunuzu geliştirebilir ve diğer kullanıcılarla karşılaşma yapabilirsiniz.PokeGym’lere giriş için 5.Level olmanız gerekiyor.Bu arada Pokemon yakalama esnasında kameranızın açıldığını ve Poketopları Pokemona doğru fırlatarak yakalamaya çalışacağınızı da belirtelim.

Pokemon Go Oyununda Pokemon Yakalama

Pokemon Go

Pokemonlar genellikle Cami,Avm ve kalabalık meydanlarda bulunuyor.Aksaray,Taksim,Eminönü civarlarında oldukça fazla Pokestop ve Pokemon var.Haritada pokemon bulduğunuzda zaten oyun titreşim ile sizi uyarıyor ve Pokemon’un üzerine tıkladığınızda Pokemon Yakalama maceranız başlıyor.Pokemon Yakalarken şunlara dikkat edin;

  • Pokemonu ekrana ortalayın ve telefonunuzu sabit tutmaya çalışın.
  • Pokemonun olduğu çemberin içinde yeşil bir çember göreceksiniz.Bu çember küçükken Poketopu fırlatırsanız yakalama şansınız artacaktır.
  • İtemler kısmında bulunan “İncense” yani tütsü 30 dakikalığına Pokemonları yanınıza çeker.Pokemon bulmakta zorlandığınızda kullanabilirsiniz.

Pokemonların Özellikleri

Pokemonların CP değerleri ne kadar güçlü olduklarını gösterir.Pokemonların güçleri aynı olsa da CP değerleri farklıdır.Bir pokemonu geliştirmek için Stardust’a ihtiyaç duyarsınız ve bunları Pokemon yakaladıkça kazanırsınız.Pokemona evrim geçirmek istiyorsanız, Pokemona ait Candy yani şekerlere ihtiyacınız olacak.Örneğin Charmander türü Pokemonu geliştirmek istiyorsanız bolca Charmander yakalamanız gerekiyor.Genelde 15-16 pokemon yeterli oluyor.

Pokestoplar ve Yumurtalar

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Pokestoplar genelde cami,park,Avm gibi kalabalık yerlerde bulunur ve bizlere her ziyaretimizde poketop ve Egg yani yumurta verir.Poketopları bildiğiniz gibi Pokemon yakalama işleminde kullanıyoruz.Yumurtaları ise kuluçkaya yatırarak ve istenilen mesafeyi katederek çatlatıp pokemon’a dönüştürüyoruz.

Pokemon Go Savaş ve Gym

Eğitmen seviyeniz 5 olduğunda sizden Mavi,Sarı veya Kırmızı takımlardan birini seçmeniz isteniyor.Bu seçimi daha sonra değiştiremiyorsunuz.Takımınızı seçtikten sonra Gym’lerde savaşmaya başlayabilirsiniz.Takımınıza ait Gym’lere Pokemonunuzu yerleştirebileceğiniz gibi,rakip takımın ele geçirdiği Gym’lere giderek takımınıza kazandırabilirsiniz.

Takımınıza ait Gym’de antreman yaparak Gym’nizin Prestij puanını arttırabilirsiniz.Gym’ye pokemon atayarak savunmasını güçlendirebilirsiniz.

Pokemonunuz savaş sonrası hasar alabilir ve iyileştirmeniz gerekebilir.İtemlerde bulunan malzemeleri kullanarak pokemonunuzu iyileştirebilirsiniz.Pokemonunuz sıfır sağlıkta ise Revive eğer değilse Potion seçeneğini kullanabilirsiniz

Pokemon Go Dezavantajları

Oyununun en büyük dezavantajı Gps konumunuzu kullandığı için fazla şarj tüketmesi.Ayarlarda bulunan Battery Saver özelliği ile batarya kullanımını azaltsanız da şarjınızı çabuk tükettiği bir gerçek.Ancak kullanıcıların çoğunun düşüncesi “oyunun vermiş olduğu zevk için değer” şeklinde

Pokemon Go Sözlüğü

PokeBalls : Tahmin edeceğiniz gibi pokemon yakalamak için poketoplarını kullanıyoruz.Bu Poketopların bir de gelişmiş versiyonu olan Great Ball var ancak Great Ball 12.Level’den sonra kullanılabiliyor.Great Ball ile yakalanması zor pokemonları daha kolay yakalayabiliyoruz.

Incense : Pokemonları yanınıza çekmeye yarayan nesnedir.30 Dakika boyunca karakterinizin etrafında pembe bir toz şeklinde görülür ve pokemonları yanınıza çağırır.

Lucky Egg : Bu yumurtaları kullandığınızda 30 dakika boyunca karakteriniz double xp kazanıyor.Daha hızlı gelişim için bu yumurtaları kullanabilirsiniz

Lure Module : Pokestopların yanına gidin ve eğer Lure Module itemine sahipseniz kullanın.Pokestop’un etrafında mor yapraklar göreceksiniz.İşte bu item pokemonları bulunduğunuz Pokestop’a çekiyor.Genelde arkadaş grupları parklarda buluşarak Lure Module açıyor ve hep birlikte pokemon yakalıyorlar.

Egg Incubator : Elde ettiğiniz Pokemon yumurtalarını kuluçkaya yatırmanıza yarayan nesnedir.Bu nesne 3 kullanımdan sonra kullanılamaz hale gelir.

Bag Upgrade : Çantanızın belli bir kapasitesi vardır.Bu bölümden çantanız dolduğunda kapasitesini yükseltebilirsiniz.

Pokemon Storage Upgrade : Bilindiği gibi 250 pokemon taşıma hakkımız var ancak bu seçenek ile pokemon taşıma kapasitemizi arttırabiliriz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster