SEO Teknikleri ve Bilinmesi Gerekenler

WEBMASTER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4222 okundu

SEO Teknikleri konusuna girmeden önce SEO nedir bilmek gerekir.Sitenizi Seo Teknikleri ne uygun hale getirmek için Ücretsiz Seo Araçları

Seo Nedir ? Seo Teknikleri giriş, Ücretsiz Seo Araçları, Seo hakkında ve Seo ile ilgili kısaca bilgi

SEO Teknikleri konusuna girmeden önce SEO’nun tanımını yapalım

Seo Teknikleri

SEO arama motorlarının web sayfalarını daha kolay tarayabilmesine imkan tanıyan teknik düzenlemelerdir. Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanır. Bu nedenle webmasterlar oluşturdukları web sayfalarını buna dikkat ederek hazırlamalıdır.

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kısaca SEO hakkında açılmış onlarca site var. Bunların çoğu ücret karşılığında sitenizi seo kurallarına uygun hale getirmek için oluşturulan siteler. Ancak biraz öğrenme merakınız varsa kendiniz de sitenizi Seo Teknikleri ‘ne uygun hale getirebilirsiniz.

Arama motorları sitedeki içeriği değerlendirirken kullanıcı deneyimini ön planda tutar. Bu nedenle web sayfalarını oluştururken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak sade ve okunabilir şekilde oluşturmalıyız.

Site içeriğine geçmeden önce site dışında neler yapmamız gerek onlara göz atalım

 • İçerik dışında en önemli olan seo tekniği ise Backlink‘tir. Bildiğiniz gibi backlink bir sitenin başka bir siteye verdiği linktir. Ancak sitenize Backlink veren sitenin kaliteli ve yüksek hitli olması gerekmektedir. Aksi takdirde fazla bir etkisi olmayacaktır. Bunun için Toplist ve link değişimi sitelerini kullanabilirsiniz. Backlink alacağınız sitenin Pagerank‘ı sizin için kalite açısından belirleyici olacaktır. Pagerank sorgulama için  http://checkpagerank.net/  sitesini kullanabilirsiniz.
 • İlk olarak domain seçerken sitede kullanmayı düşündüğümüz içerik ile alakalı olmasına dikkat etmeliyiz. Örneğin bir alışveriş sitesi için domain seçerken içerisinde hemenal, ucuzal, veya sattığınız ürünlerle alakalı, saat satıyorsak saatal, saatzamanı, saatalalım vs. gibi kelimeler kullanmanız seo açısından çok faydalı olacaktır.
 • Sitenizin Açılış Hızı SEO açısından oldukça önemlidir. Sitenizin yüklenmesini geciktiren gereksiz kodları sitenizden kaldırarak Sitenizin açılış hızını arttırabilirsiniz. Ayrıca sunucunuzun yanıt süresini kısaltmanızda Seo’ya etki edecektir. Yazının başında dediğimiz gibi Google kullanıcı deneyimine önem verir ve hızlı siteleri sever. Sitenizin açılış hızını Google Page Speed insight ile kontrol edebilirsiniz.
 • https://developers.google.com/spd
 • Google Insights puanlamasında Mobil ve Masaüstü alanlarında 80 puan üzeri bir puan alan siteler SEO açısından yeterli sayılabilir
 • Siteniz için yerel uzantılar kullanmak Seo açısından pozitif bir faktör olacaktır. Bildiğiniz gibi .istanbul ve .ist uzantılı domainler İbb tarafından satışa çıkarıldı. Kullanmanız faydalı olacaktır yine de karar sizin
 • Sitenizi oluşabilecek yayın kesintilerinden korumanızda SEO açısından faydalıdır. Sık Sık Sunucu bağlantısı kurulamayan sitelerin arama sonuçlarında sıralaması düşürülebilir.
2016 Seo Teknikleri

2016 Seo Teknikleri

Site İçeriğinde Uygulanması Gereken Seo Yöntemleri 

 • Site içeriğinizin SEO’ya uyumu açısından en önemli unsurlardan biri içeriğinizin, Kaliteli ve Özgün olmasıdır. Başka sitelerden kopyala yapıştır yöntemiyle alınan içerik Seo açısından uygun değildir.
 • SEO ya uygun içerik oluşturabilmek için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Arama motorları sonuçları getirirken bazı kriterler uygular. Bunlardan bazılar şunlardır ;

-Arama terimi sayfa adresinde geçiyor mu ? 

-Arama terimi sayfada kaç kez geçiyor ?

-Bu sayfa kaliteli bir siteye mi ait ?

-Bu sayfadaki içerik özgün mü ?

-Bu dışarıya giden bir bağlantı içeriyor mu ?

-Bu sayfada görsel bulunuyor mu ?

Bu sorulara içeriğiniz ne derece cevap verebiliyor ? Seo Teknikleri açısından kontrol etmeniz gerekmektedir.

 • Seo Teknikleri uygulamasında bir başka önemli unsurda Meta Etiketleridir. Sitenizde WordPress ve benzeri yazılımlar kullanıyorsanız, içeriğinizi yazarken meta etiketi girebileceğiniz bir alan bulunur. Bu alana yazınızın içeriğiyle alakalı Meta Etiketler girmeniz SEO açısından çok önemlidir. Meta Etiketi olmayan bir yazı Seo Teknikleri açısından penceresi olmayan bir eve benzer. Ayrıca içeriğinizde bulunan görsellere mutlaka Alt Etiket ekleyin.
 • Arama Motoru örümceklerinin sitenizi daha iyi ve hızlı tarayabilmesi için Site Haritası Oluşturun. Site Haritası oluşturmak, arama motorlarının örümceklerine bir nevi yol göstermektir. Unutmayın ki siteniz ne kadar iyi taranırsa Arama sonuçlarında o kadar iyi sonuç elde edersiniz.
 • Yazınızdaki ilgili Kelimeleri benim bu yazıda da yaptığım gibi Kalın veya İtalik şeklinde ön plana çıkarın ve Sayfada bulunan link sayısını 100’ün altında tutun.
 • Sitenizdeki 404 sayfalarını çalışan bir bağlantıya yönlendirin. Sitenizde bulunan çalışmayan bağlantı sayısı fazla olursa Arama sonuçlarındaki sıralamanız düşebilir.
 • Sitenizi Güncel Tutun ve Sayfalarınızda bulunan gereksiz Javascript kodlarını kaldırın. Ayrıca içeriğinizde bulunan resimlere otomatik yükseklik ve genişlik değeri atayın.
 • Sitenizi Sosyal Medya araçları ile entegre edin ve sitenin sosyal medyada bilinirliğini sağlayın.
 • Sitedeki Yazılarda, otoriter sitelere link çıkışı verin.

 

Seo Teknikleri Yazımı burada noktalıyorum. Yeni ve Güncel Seo Tekniklerini öğrendikçe paylaşırım. Şimdiden Kolay Gelsin.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster