Windows 10 Bilinmeyen Özellikleri

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4981 okundu

Windows 10'un az bilinen özelliklerini sizin için derledim.Windows 10 Sanal Makine Kurulumu,Windows 10 Bilgisayarı web sunucu olarak kullanma

Windows 10 ‘un az bilinen özelliklerinden işinize yarayabileceğini düşündüğüm bir kaçını derledim. Windows 10 bilgisayarı web sunucu olarak kullanma , makinesiz faks gönderme , windows 10 uzaktan yardım daveti ,  sanal makine kurulumu ve daha fazlası yazının devamında.

Windows 10

1- Uzaktan Yardım Daveti

windows’un önceki sürümlerinden farklı olarak, Uzaktan yardım seçeneklerine “Davet” seçeneği eklenmiş.Uzaktan yardım almak istediğiniz kişiye bir davetiye gönderebilirsiniz. Ayrıca bu davetiyenin kaç saat geçerli olacağına karar verebiliyorsunuz. Örneğin 6 saat geçerli olmasını isterseniz davet bağlantısı 6 saat sonunda iptal olacaktır.

Eskiden windows uzaktan yardım fazla kullanışlı olmadığı için tercih edilmezdi. Bu işlem için daha kullanışlı Teamviewer gibi kullanımı basit programlar tercih edilirdi. Ancak windows 10 uzaktan yardım konusundaki tercihinizi değiştirebilir.

windows-uzaktan-yardim windows-uzaktan-yardim2

2-Windows Faks ve Tarama Aracı

Windows faks ve tarama aracı sayesinde bilgisayarınızdan faks gönderip, alabilir, yazdırabilir veya e-posta olarak gönderebilirsiniz. Tüm bu özellikleri kullanmak için ekstra bir program kurmanıza gerek yok. Önceki sürümlerde fazla tercih edilmeyen bu özellik yeni windows sürümünde biraz daha geliştirilmiş

windows-faks-ve-tarama

3- Windows 10 Sanal Makine Kurulumu

Windows 10’da herhangi bir program kurmanıza gerek kalmadan sadece şu adımları izleyerek sanal makine/sanal bilgisayar kurulumu yapabilirsiniz : Denetim Masası – Programlar ve Özellikler – Windows Özelliklerini Aç veya Kapat altında Hyper-V’yi etkinleştirin. Bu adımlar ile sanal makine kurulumu oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

4-Bilgisayarınızı Web Sunucusu Olarak Kullanın

Önceki windows sürümlerinde bir takım programlar kurarak bilgisayarı web sunucusu olarak kullanabiliyorduk.Windows 10 bu işlemi bize programsız yapabilmeyi sunuyor.

Bu özelliği kullanabilmeniz için : Başlat – Denetim Masası – Windows Özelliklerini Aç – Kapat altında bulunan Internet Informatin Services’ı (IIS) etkinleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra aynı menüyü kullanarak istediğimiz özellikleri ekleyebiliriz.

Örneğin Ftp Sunucusu özelliğini kullanmak için Windows Özelliklerini Aç – Kapat menüsünde Ftp Sunucusu yanındaki kutuya tıklayarak tik işareti koymalıyız.

5-Oyun DVR ile Ekran Kaydı Yapabilirsiniz

Bilgisayar ekranını kaydedip videolu anlatım veya oyun anlatımı yapanlar genellikle bir takım programlar ile bu işlemi yaparlar. Windows 10‘da Xbox uygulamasının içinde bulunan Oyun DVR ile programa ihtiyaç duymadan ekranınızın video kaydını oluşturabilirsiniz. Kayda başlamak için Windows Tuşu + G kombinasyonu kullanılıyor.

Windows oyun DVR özelliği ile oyun videosu çeken oyuncuların isteklerine karşılık vermeye çalışmış ve onları ekstra program kullanma külfetinden kurtarmış.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster