WordPress Hataları ve Çözümleri

WEBMASTER kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 4936 okundu

Wordpress Hataları çözüm Wordpress yorum hatası, wordpress beyaz sayfa hatası, wordpress 404 hatası çözümü, wordpress başka hosta taşıma

WordPress hataları yazısında sık karşılaşılan WordPress hataları nın çözüm yöntemlerini ele alacağız. WordPress beyaz sayfa hatası, WordPress Server Error hatası, WordPress güncelleme yaparken yarıda kalma hatası gibi hataların çözümleri yazının devamındadır.

Sık karşılaşılan wordpress hataları

Yorum Esnasında “Server Error” Hatası Çözümü

Eğer ziyaretçileriniz yorum yaparken böyle bir hata ile karşılaşıyorsa; functions.php dosyanızda şu kodu bulun:

$defaults = array( ‘response’ => 500 );            ve 500 sayısını 200 ile değiştirin

yeni kod böyle olacak : $defaults = array( ‘response’ => 200 );

WordPress Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümü

Genellikle yeni bir eklenti kurulumundan sonra bu hata ile karşılaşabiliriz. Kurduğumuz eklenti WordPress sürümüyle uyumlu olmayabilir ya da bozuk olabilir, bu durumda eklentiyi pasif hale getirmelisiniz.

Çözüm için: Hostu dosyalarında bulunan wp-content klasörüne girin ve içinde bulunan “Plugins” klasörünün ismini değiştirin. Bu işlemin ardından sitenize erişim sağlayabilirsiniz. Admin paneline girerek en son kurduğunuz eklentiyi silin.

Hata eklenti kaynaklı değilse tema kaynaklı olabilir. Tema dosyalarınızda bir değişiklik yaptıktan sonra bu hatayı alıyorsanız, temanızın orjinal dosyasını indirip, son değişiklik yaptığınız dosyayı Ftp’den değiştirebilir veya temanızın dosyalarını silip default temayı kullanabilirsiniz.

WordPress Güncelleme Yaparken Yarıda Kaldı

WordPress güncelleme esnasında bağlantınız kesilirse veya bir şekilde işlem yarıda kalırsa, siteniz bakım modunda takılı kalabilir ve “zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. birkaç dakika içinde tekrar kontrol edin” hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda 5-10 dakika içerisinden hata kendiliğinden düzelecektir, eğer düzelmezse veya beklemek istemezseniz Ftp’ye giriş yapın ve ana dizinle bulunan maintenance adlı dosyayı silebilirsiniz.

Not: Bazen wordpress hostunuza hata ile ilgili bir dosya yükleyebilir, eğer ftp dizininde böyle bir hata dosyası varsa indirip okuyun ve hata dosyasında yazılanları uygulayarak wordpress hataları nı çözümleyin

Google Search Console Yapılandırılmış Veri Updated Hatası

Bu hata google dizininde yazılarınızın güncellenmiş halini görememenize neden olur ve oldukça önemlidir. Çözümü oldukça basit olan bu hata temanızı kodlayan kişinin updated kodunu eksik yazmasından kaynaklanır.

Temanızın genellikle Single.php veya template-tags.php dosyalarından birinin içinde,nadir olarak ise diğer tema dosyalarında bulunan şu kodu bulun ; “Post_date”

 <span class=”post_date”><?php the_time(‘j F,Y’); ?></span>

ve şununla değiştirin ; “post_date date updated”

<span class=”post_date date updated”><?php the_time(‘j F,Y’); ?></span>

Search Console ‘daki hatalar resimde görüldüğü gibi, günden güne azalacaktır. Birden azalmasını beklemeyin, siteniz indexlendikçe azaldığını görebilirsiniz.

wordpress hataları

Google Search Console Yapılandırılmış Veri Entry-Title Hatası

Bu hata da yine temada yanlış kod yazımından kaynaklanıyor. Çözümü için;

<h1 class=”title single-title”><?php the_title(); ?></h1>   kodunu aşağıdaki kod ile değiştirin:

<h1 class=”title single-title entry-title”><?php the_title(); ?></h1>

gördüğünüz gibi sadece entry-title kodunu ekleyerek kolayca bu sorunu da hallediyoruz.

Google Search Console Yapılandırılmış Veri “author” Hatası

Bu hatanın çözümü için de tema dosyanızda ufak bir kod değişikliği yapmanız gerekiyor.

<span class=”theauthor”><?php the_author(); ?></span>    kodunu bulun ve aşağıdaki kod ile değiştirin :

<span class=”vcard author”><span class=”fn”><?php the_author(); ?></span>

WordPress Sitenizi Başka Bir Host’a Sunucuya Taşıma

Bu konuyla ilgili daha önce yazdığım yazıdan faydalanabilirsiniz.

https://www.akifturan.com/wordpress-sitesini-baska-sunucuya-tasima/

Unutulan WordPress Admin Şifresini Sıfırlama

Bu konuyla ilgili de daha önce paylaşımda bulunmuştum:

https://www.akifturan.com/wordpress-admin-sifresini-sifirlama/

Fatal Error Undefined Function Is network admin

Admin paneline girmeye çalışırken  “Fatal error undefined function is_network_admin” şeklinde bir hata alırsanız aşağıdaki işlemleri yaparak sorunu düzeltebilirsiniz.

  • WordPress güncel sürümünü indirin ve zip dosyasından çıkarın.
  • İşleme başlamadan önce sitenizin yedeğini alın.
  • wp-includes ve wp-admin klasörlerinin isimlerini wp-includes.bak ve wp-admin.bak şeklinde değiştirin.
  • İndirdiğiniz WordPress‘in wp-includes ve wp-admin dosyalarını FTP ile sunucunuza atın.
  • Sitenizin ana dizininde bulunan dosyaları indirdiğiniz WordPress’in ana dizinindeki dosyalar ile değiştirin.
  • maintenance Dosyasını sitenizin dizininden silin
  • Admin panelinize giriş yapın.

Şimdilik WordPress Hataları yazısı bu kadar daha sonra karşılaştığım hatalar olursa ekleme yaparım. Umarım sorununuzun çözülmesine yardımcı olur.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
4 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Ayşe
6 yıl önce

bu konu ile ilgili 6 tane site gezdim ama entery titleyi çözülmedi sizin yazınızla title sorunu düzeldi teşekkürler.

DSM Ajans Admini
7 yıl önce

”NOTHING FOUND – ARADIĞINIZ SAYFA BULUNAMIYOR” HATASI | Arkadaşlar selamlar. Bir SEO eklentisi ile yaptığım etiketler Google aramalarında başarıyla çıkırıyor. Ancak çıkan etikete tıklandığında ise temanın boş bir sayfasında ”NOTHING FOUND It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching can help.” yazıyor ve altında da arama kutucuğu var. Bu yazı bazı temaya göre Türkçe olarak çıkıyor ve ARADIĞINIZ SAYFA BULUNAMIYOR.. vs yazıyor. Bu beladan kurtulmanın formülü de yok sanırım. 2 Gündür bakmadığım forum kalmadı bin bir türlü konu var ancak bu yok. Artı Google aramalarında bu hatayı yazdığımda Wordperssle kurulmuş bir sürü sitenin bu sayfası listeleniyor. Girip baktığımda ise bendeki o sayfa aynen herkeste var. WordPressin en büyük açığı bu olsa gerek. Örneğin; BİYOGRAFİ Sayfası var ve yayında sağlıklı şekilde çalışıyor ancak altına eklentiyle yapılmış etiketler (X biyografi, X hakkında, X kimdir, X tanıtım, vs) google den yönlendirme aldığında BİYOGRAFİ sayfasına yönlendirmiyor. Aksine böyle bir şey yok gibi bir saçmalık çıkıyor. Blog şeklinde yazı sitesi olmaması için uğraşıyoruz ve sadece Sayfalardan oluşan bir sade site yapıyoruz. Ancak bu wordpress in saçmalıkları burada da bitmiyor ve yazı hazırlarken çıkan doğal etiket aracı Sayfa hazırlamada çıkmıyor. Bizlerde doğal olarak eklentilere yönleniyoruz. Sonuçlarda böyle günlerce o sorun çözümü bu sorun çözümü vakit kaybediyoruz. Dua ediyorum şu wordpressin de Mehdisini göndersin yaradan ve kurtarsın hepimizi. En basit şeylerde bile saçmalıklara boğulan bu rezil uygulama birde en popüler.. Varsa çözüm bir hayır sever destek oluversin. Yoksa böyle olmayacak Dreamweaver a dönüş yapacağım zorda olsa.