WordPress Jetpack Kullanmalı mı ?

WEBMASTER kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 4670 okundu

Wordpress Jetpack eklentisi siteyi yavaşlatır mı? Wordpress Jetpack kullanmalı mı? bütün bu soruların cevabı yapılan ölçümlerle ortaya çıktı

WordPress kullanıcısı olupta Jetpack eklentisini kullanmayan yoktur. WordPress Jetpack eklenti paketi içinde 20’den fazla eklenti barındırıyor ve bu eklentilerin çoğu işe yarar eklentiler. Ancak bu eklentinin sistemi yavaşlattığı da bir gerçek.

jetpack kullanmalı mı

Bu yararlı eklentilerden bazıları; Mobil Tema, Paylaşma, Photon, Gelişmiş Dağıtım, İletişim Formu, İstatistikler, Abonelik, Beğeni, Yorumlarda Facebook, Twitter hesabı ve daha birçoğu.

İyi yönlerini yazdık ama maalesef Jetpack eklentisinin dezavantajları da var. Adındaki Jet ibaresine kanmayın, sitenizi epey yavaşlatıyor. İçerisinde bir çok eklenti barındırdığı için siz bu eklentilerin hepsini etkinleştirmeseniz bile sistemi yoruyor.

WordPress kullanıcıları Jetpack konusunda ikiye ayrılmış durumda, Jetpack kullananlar ve kullanmayanlar… bende uzun zaman Jetpack eklentisini kullandım ancak yavaşlığına katlanarak kullandım. Bir zaman sonra artık çekilmez oldu ve Jetpack‘ten vazgeçerek gerekli eklentileri harici yükledim.

Şimdi sizlerle WordPress Jetpack kullandığımda aldığım bir performans raporu ve kullanmayı bıraktıktan sonra aldığım bir raporu paylaşıyorum

İlk rapor WordPress Jetpack kullanırken

jetpack kullanmalı mı

Raporda gördüğünüz gibi eklentilerin yüklenmesi 8.2 saniye sürüyor ve bu da toplam sayfa yüklenme hızının %67,5’ine denk geliyor. Bu sürenin %52‘sini ise Jetpack eklentisi kullanıyor bu da 4 saniyeden fazla bir süre demek.

Şimdi bir de Jetpack’ın kaldırılıp yerine başka eklentilerin yüklenerek yapılan test sonucuna bakalım..

Wordpress Jetpack

Rapor sonucunda gördüğünüz gibi eklenti yüklenme zamanı 8.2 saniyeden 3.5 saniyeye düştü yani yarı yarıya. Ayrıca daha önceden sayfa yüklenme süresine eklentilerin etkisi %67 iken Jetpack eklentisinin kaldırılmasından sonra %48 ‘e kadar düştü.

Bu arada ben Jetpack‘le beraber bir kaç eklenti den de vazgeçtiğim için düşüş bu kadar fazla oldu. Sizdeki düşüş bu kadar fazla olmayabilir ama bir düşüş yaşanacağı kesin…

Zaten ölçüm yapmadan da Jetpack eklentisini kaldırdığınızda sitenizin eskiye nazaran daha hızlı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğim gibi içinde 20’den fazla eklenti barından ve bu eklentilerin bazılarının çok faydalı olmasına rağmen wordpress sistemini hantallaştırdığı için WordPress Jetpack kullanımını önermiyorum. Ama tabi ki son karar sizin.

Son olarak vazgeçilmeyen eklenti yoktur diye düşünüyorum ve site hızının seo’ya etkisini de göz önünde bulundurarak sisteminizi yavaşlatan eklentilerden vazgeçmenizi tavsiye ediyorum.

Konuyla ilgili fikrinizi belirtmek için Yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Batur
7 yıl önce

Elinize Sağlık