WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri

WEBMASTER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4179 okundu

Wordpress Site Hızlandırma Yöntemleri Wordpress cache eklentileri wordpress hız önerileri wordpress site nasıl hızlandırılır? html küçültme

WordPress site hızlandırma konusuna girmeden önce, WordPress için bir forumda çok yavaş bir sistem şeklinde bahsetmişler ben de buna istinaden yavaş wordpress yoktur, iyi yönetilemeyen wordpress vardır diyerek wordpress sitenizi hızlandırma nın yollarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var, wordpress’e eklediğiniz her eklenti sitenizin hızını yavaşlatır. Bunun için mümkün olduğu kadar az eklenti kullanmalıyız ve gereksiz eklenti kurulumundan kaçınmalıyız.

WordPress Site Hızlandırma için önce site hızını ölçüyoruz

Sitenizin hızını ölçebileceğiniz bir çok platform var. Ben sizlere https://gtmetrix.com  ve Google hizmeti olan Pagespeed Insights   https://developers.google.com/speed/…/ sitelerini öneriyorum.

1.Adım  Sitenizin Hızını Ölçün

https://developers.google.com/speed/…/  Sitesine girin ve site adresinizi belirtilen bölüme girerek analiz et butonuna tıklayın.

Analiz tamamlandığında size sunulan raporu inceleyin ve sitenizin hızını yavaşlatan etkenleri tespit edin. Aynı zamanda google size sorunları nasıl düzelteceğinizi gösterecektir.

2.Adım  Düzeltmeleri Yapın

Javascript ve CSS kodları‘nın düzenlenmiş halini indirmeniz için raporun  alt bölümünde “Bu sayfa için, optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indir.” yazısına tıklayarak, düzeltme yapılmış kaynakları indirin ve sitenizdeki dosyalarla değiştirin.

Wordpress Site Hızlandırma

3.Adım   Kullanmadığınız veya Gereksiz Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Kullanmadığınız veya fazla önem arz etmeyen eklentileri devre dışı bırakarak sitenizdeki yükü hafifletebilirsiniz. Eklentilerinizi kontrol edin ve sadece önemli olanları kullanın.

4.Adım  Değişiklikleri Uyguladıktan Sonra Tekrar Test Edin

Değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar site hızınızı kontrol edin. Sitenizin hızının iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Raporda tema dosyalarınızda sayfa yüklenmesini geciktiren kodlar‘dan bahsediliyorsa, Kullandığınız tema’yı değiştirip daha iyi kodlanmış bir tema kullanmanız da Sitenizin hızını arttıracaktır.

5.Adım  Cache Eklentilerini Kullanın

WordPress Site Hızlandırma için olmazsa olmaz Wp Super Cache veya , W3 Total Cache gibi eklentileri kullanarak sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Raporda bahsedilen ; “Add Expires Headers, Compress components with gzip, Leverage browser caching” gibi işlemleri cache eklentileri yükleyerek gerçekleştirmiş olursunuz.

6.Adım  Html Küçültme

Yine raporda karşılaşacağınız CSS, JavaScript HTML Küçültme işlemleri için Cache eklentinizin ayarlarına girerek “Sayfa sıkıştırma” veya ” Minify seçeneğinden küçültme işlemini yapabilirsiniz.

7.Adım  Photon özelliğini Kullanın

WordPress Jetpack eklentisi içinde bulunan Photon özelliğini aktifleştirin. Bu sayede kütüphaneye eklediğiniz resimler WordPress Photon sunucusuna aktarılır ve sunucunuzun yükünü hafifletir.

Son Adım  Host Firmanızı Gözden Geçirin

WordPress Site Hızlandırma konusunun en önemli adımı sunucu yanıt süresi dir. Eğer sunucunuzun yanıt süresi uzun ise host firmanızı değiştirmek ve daha hızlı bir sunucuda sitenizi barındırmak site hızınızın artmasını sağlayacaktır.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster