Yandex Disk Nedir?,Nasıl Kullanılır,Yandex Disk Kurulumu

BİLGİSAYAR VE İNTERNET kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 4470 okundu

yandex disk kurulumu ve kullanımı hakkında bilgiler yandex disk nedir nasıl kullanılır kaç gb dosya alanı verir.Disk alanı nasul artar

Yandex Disk

 

Öncelikle bilmeyenler için kısaca Yandex’in ne olduğunu açıklayalım ki sonradan karışıklık olmasın. Yandex,  Rusya’nın en büyük arama motorunun sahibi (%64pazar payı, tüm dünyada beşinci) ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi.Yandex gelirinin büyük bir ksımını “Yandex.Direct” adlı içeriğe dayalı reklamcılık sisteminden elde eder. Bu sistemde, reklamlar kullanıcıların arama motorunda yaptığı sorgularla eşleştirilir ve böylece istenilen kitlenin hedeflenmesi sağlanır. Reklamlar ayrıca Yandex’in çözüm ortağı olan web sitelerinde de gösterilir. Yandex.Direct Rusya’da lider konumdadır.

Eylül 2011′de İstanbul’da açtığı ofisle Türkiye pazarına açılmıştır.”Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş”olan yandex.com.tr’ nin kullanıcılarına sunduğu ana hizmet İnternet’te aramadır. Bunun yanı sıra canlı trafik bilgisi ve panoramik fotoğraflar içeren Yandex.Haritalar, haberler ve e-posta gibi birçok farklı servisi de sunmaktadır.

Yandex Disk Nedir?

Disk günümüzde popülerliğini arttıran bulut dosya depolama servislerinden bir tanesidir. Yandex Disk ile internete bağlanabileceğiniz tüm cihazlar üzerinden dosyalarınıza ulaşabileceğiniz gibi isterseniz önemli dosyalarınızı saklayabileceğiniz ücretsiz bir servistir. Her türlü video, resim, döküman ve kişisel bilgilerinizi saklayabileceğiniz Yandex Disk ile bilgisayarınız bozulsa bile dosyalarınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında diskinizde bulunan dosyalara nerede olursanız olun sadece bir internet bağlantısı ile ulaşmak da sizin elinizde olacak.

Bu saydığımız özelliklerin dışında  Disk üzerinde barındırdığınız dosyaları istediğiniz zamansevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Sadece dosyalarınıza erişmesini istediğiniz insanları belirlemeniz yeterli olacaktır. Yandex Disk’in bir diğer güzel özelliği de yine Yandex Posta servisi ile aldığınız ve gönderdiğiniz e-postalar üzerinde bulunan ekli dosyaları tek bir klasör altında depolayabilmenizdir.

Yandex Disk tüm bu güzel özellikleri kullanıcılarına ücretsiz olarak sunmanın dışında, kullanıcılarına üç kolay adımda kolayca ulaşabilecekleri 10 GB’lık disk alanını da ücretsiz olarak sunuyor.

Peki Yandex Disk’i nasıl kuracağız ve 10 GB’lık disk alanına nasıl sahip olacağız?

Yandex Disk Kurulumu

Yandex Disk’i kullanabilmek için öncelikle bir Yandex hesabına sahip olmalıyız, Eğer bir Yandex hesabına sahip değilsek, öncelikle Yadi Disk adresi üzerinden kendimize bir hesap oluşturmamız gerekmekte veya daha önceki yazımızda anlattığımız şekilde bir Yandex E-Posta hesabı oluşturarak, hesabımızı Yandex Disk ile entegre bir şekilde kullanabiliriz. Hesabımızı oluşturduktan sonra Yandex Disk’e ulaşabilmek için ya e-posta hesabımıza giriş yaparak üst menüden dosyalar bölümünü seçebileceğiniz gibi İsterseniz de Yandex Disk sitesi üzerinden varolan Yandex kullanıcı adı ve parolamız ile giriş yapabiliriz.

Yandex Disk hesabımıza ilk kez giriyorsak karşımıza üç basit adımda 10 GB dosya saklama alanına sahip olabileceğimizle ilgili bir uyarı gelecektir. Şu an için 3 GB olan dosya saklama alanımızı, üç basit adımda nasıl 10 GB’a yükseltebileceğimize hep birlikte göz atalım.

Ek olarak 3 GB’lık bir dosya saklama alanı kazanmak için ilk yapmamız gereken şey Yandex Disk programını bilgisayarımıza veya mobil cihazımıza indirmek olacak. Bu işlemi tamindir.com aracılığı ile “Windows için Yandex Disk Kur” programını indirebilirsiniz.  Dosyanın indirme işlemi bittikten sonra, gerekli uygulamayı bilgisayarımıza kurup hesabımıza giriş yaparak ikinci adıma geçebiliriz.

Disk uygulamasını kurarak ilk adımı tamamlamış olduk ve görüldüğü üzere dosya depolama alanımızı 3 GB daha arttırarak 6 GB’lık bir dosya depolama alanına sahip olduk. Şimdi sıra geldi 2 GB’lık ek depolama alanına daha sahip olabilmek için uygulamayı kullanarak Yandex Disk üzerine bir iki dosya yüklemeye. Bunun için sistem tepsisinde çalışan Yandex Disk uygulamasına tıklayarak “Yandex Disk klasörünü aç” butonuna tıklıyoruz ve açılan klasör üzerine yedeklemek istediğimiz bir kaç dosyamızı atıyoruz.

Bu adımı da gerçekleştirdiğimize göre artık 8 GB’lık bir depolama alanına sahibiz demektir. Şimdi sırada 2 GB’lık ekstra depolama alanına daha sahip olabileceğimiz üçüncü adım olan “Arkadaşlarınıza davet yollayın” kısmına geldik. Bu adımı gerçekleştirebilmek için Yandex Disk hesabımız üzerinden “Arkadaşlarınıza davetiye gönderin” butonuna tıklamak ve açılan pencere yardımıyla sosyal ağlar üzerinde paylaşmak. Yandex Disk’i sosyal ağlar üzerinde arkadaşlarımızla paylaşarak son adım olan üçüncü adımı da tamamlamış olduk. Artık Yandex Disk üzerinde 10 GB’lık depolama alanına sahipsiniz.

Dosyaları yönetme

Yandex DiskDisk dosyalarıyla çalışmak için  disk servis sayfasını veya bilgisayar ve mobil cihazlar için programları kullanabilirsiniz:
Bilgisayarlar

Windows

Mac OS X

Linux

Mobil cihazlar

Android

iOS

Symbian

Windows Phone

Ayrıca, herhangi bir WebDAV istemcisi yardımıyla da Yandex.Disk’e bağlanabilirsiniz.

Dosya bağlantıları

Disk’te depolanan dosyaların bağlantılarınıpaylaşabilirsiniz. Dosyayı genel kullanıma açtığınızda size bir paylaşma bağlantısı verilir ve bu bağlantı ile dosyanızı 3.kişiler ile paylaşabilirsiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Misafir Nusret şahin
3 yıl önce

Ben bu diski yılardır kullanıyorum süper bir sistem istediğim her yerden ulaşa biliyorum