Yerli Otomobil Neden Eleştiriliyor?

OTOMOBİLLER kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 1247 okundu

Yerli Otomobil Neden Eleştiriliyor ?Yerli otomobil projesini istemeyenler kimler, Yerli otomobil projesi neden önemli? Yerli ve elektrikli otomobil yapmamız neden istenmiyor.

5 babayiğit tarafından üstlenilen Yerli Otomobil projesinin 2021 yılında hayata geçmesi bekleniyor ancak bazı siyasiler yerli otomobil atağını şiddetle eleştiriyor. Peki Yerli Otomobil Yerli Otomobil Neden Eleştiriliyor ?

Yerli Otomobil Neden Eleştiriliyor

Öncelikle belirtmek isterim ki bu siyasi bir yazı değildir. Tamamen tarafsızca yazılan düşüncelerdir.

Yerli Otomobil projesini israf olarak gören ve seçilmesi halinde projeyi iptal edeceğini söyleyen cumhurbaşkanı adayları var. İptal etme nedenleri ise otomobil yapmak için 20 yıl geç kalındığı ve yapılacak otomobilin maliyetinin yüksek olacağı gibi nedenler. 20 yıl geç kaldıysak bir 50 yıl daha geç mi kalalım? Artık bir yerden başlamak gerekmez mi?

Sanırım bir konuyu anlamamışlar. Eğer yapılacak otomobil benzinli veya dizel yakıtlı bir motora sahip olsaydı bu dediklerinde haklı olabilirlerdi.  Ancak Elektrikli araç teknolojisi günümüzde dizel ve benzinli araçların yerini almaya başlamıştır. Türkiye şu an bu konuda fazla bir ilerleme kaydedememiştir. Sokakta elektrikli araç görmek şu an için çok mümkün değildir. Bunun tabi ki en büyük nedeni elektrikli araç fiyatlarının yüksek olması. Tabi araç şarj istasyonlarının çok kısıtlı olması da bir başka neden.

1961 yılında yapılan Yerli Otomobil Devrim çeşitli nedenlerden dolayı seri üretime geçmedi veya geçmesi engellendi. Gidip görenler bilir, o zamanın şartlarına göre çok iyi bir otomobil olmasının yanı sıra geçen 57 seneye rağmen hala çalışıyor. Şimdi isteniyor ki Türkiye elektrikli otomobil de yapmasın. Hali hazırda bu işi yapan firmalardan satın alarak tarih boyunca otomobil ithal etmeye devam etsin. Üstelik bir de bu işin maliyetinin yüksek olduğunu ve dışarıdan almanın daha ucuza mal olacağını iddaa ediyorlar.

Yerli Otomobil Neden Eleştiriliyor?

Hakikaten şaşırıyorum. Ülkesinin geleceğini düşünen birisinin söyleyeceği laflar değil bunlar. Henüz daha başlangıç seviyesinde olan elektrikli araç trenini de kaçırmamız isteniyor. Günümüzde İran, Romanya, Hindistan gibi ülkeler bile otomobil üretiyorken bizim üretemeyeceğimizi iddia ediyorlar. Tıpkı devrim arabalarında olduğu gibi… Eğer şimdi başlamayacaksak ne zaman başlayacağız ?

Dünyada ilk seri otomobil üretimi 1908 yılında Henry Ford tarafından yapılmış (daha önce otomobil yapılmış ancak seri üretime geçilmemiş). Bundan tam 11 yıl sonra Citroen ikinci seri üretimi yaparak Type A modelini piyasaya sürmüş. Bizim istemezük’cüler gibi ne gerek var, israf etmeyelim, Henry Ford’dan alalım dememişler yani…

1961 yılında Devrim Arabalarını yaptık ama seri üretime geçemedik şimdi daha güçlü adımlarla geçebiliriz. Henüz her şey daha çok yeni ve elektrikli otomobil için hiç geç kalmış sayılmayız. Bundan 50 yıl sonra eğer Türkiye sokaklarında gezen otomobillerin %80’i elektrikli olacaksa bu otomobillerin en azından 40’ının yerli olmasının ülkeye ne gibi zararı olabilir ki?

Ben bir vatandaş olarak yerli otomobil projesini yararlı buluyor ve destekliyorum. Eğer siz de yorum yapmak isterseniz Aşağıdaki Yorum kısmındaki formu kullanabilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster