Wifi Arama ve VoLte Nedir? Nasıl Kullanılır?

MOBİL TEKNOLOJİ kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 1667 okundu

wifi arama nedir? wowifi ile şebeke sorununa son, VoLte nedir? wifi arama nasıl kullanılır? android wifi araması ayarları iphone wowifi nedir

Ülkemizde şu an için Turkcell ve Vodafone’un kullanıma sunduğu Wifi arama (Wowifi) ve VoLte teknolojileri kullanıcılar için oldukça fayda sağlamakta. wifi arama sayesinde artık mobil şebekenin çekmediği bodrum katlar, köy gibi yerlerde de telefon ile görüşmek mümkün. Peki bu teknolojileri nasıl kullanabiliriz ?

wifi arama

Normalde cep telefonlarımız baz istasyonlarına bağlanarak arama yapabilmemizi sağlar. Yukarıdaki resimden de Anlaşılacağı üzere, wifi arama teknolojisi Telefonumuzun wifi bağlantısı üzerinden şebekeye bağlanmasını sağlıyor. Bu sayede Mobil şebekenin çekmediği yerlerde ?dahi telefon görüşmesini mümkün kılıyor. VoLte ise Hd ses kalitesi ile görüşme yapabilmenizi sağlıyor.

Şöyle örnek verelim; köyünüze tatile gittiniz ve köyünüzde telefonunuz çekmiyor. Doğal olarak ne birilerini arayabiliyorsunuz ne de birileri sizi arayabiliyor. Ancak komşunuzun evinde internet varsa ve telefonunuz wifi arama teknolojisini destekliyorsa daima arama yapabilir ve arama alabilirsiniz. Tabi bunun için mobil operatörünüzün de wifi aramayı (Wowifi) desteklemesi gerekiyor. Şu an için Turkcell ve Vodafone Wowifi ile VoLte’yi destekliyor. Türk telekom ise desteklemiyor.

Hangi Telefonlar Wowifi ve VoLte destekliyor?

iPhone SE, iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus ve 7, 7 Plus, İphone 8, 8 Plus, İphone X ve bunlardan sonra çıkan tüm telefonlar,

Samsung S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, S8, S8 Plus, S9, S9 Plus, S10, A serisi, J Serisi, M Serisi, A10, A20 ve sonrası (2016 sonrası tüm telefonlar)

Huawei Mate serisi, Huawei P10, P20 ve sonrası, Psmart, Y6, Y7 ve sonrası,

Lg G4, G5 ve sonrası, kısaca 2016’dan sonra üretilen telefonların çoğu Wowifi ve VoLte desteklemektedir.

Wifi arama ve VoLte Ayarları Nasıl Yapılır?

android wifi arama

Android Telefonlarda Arama Ayarları menüsünden Wifi Araması özelliğini açıp kapatabilirsiniz. Aynı şekilde yan tarafta bulunan ekran görüntüsünde olduğu gibi, üst menüde bulunan wifi araması simgesine dokunarak aktif hale getirebilirsiniz.

iphone wifi arama

İphone cihazınızda ise Ayarlar > Telefon > Wi-Fi ile Arama‘ya gidin ve Wi-Fi ile Arama‘yı açık hale getirin.

Son bir hatırlatma yapalım. Türk Telekom şu an da wifi arama ve VoLte teknolojisini desteklemiyor. Ancak yakın zamanda aktifleştireceklerini düşünüyorum. Aklınıza takılan bir şey olursa Yorum kısmına yazmayı unutmayın.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster