Kablosuz Ağ Genişletme Yöntemleri

BİLGİSAYAR VE İNTERNET, TELEKOM VE ELEKTRONİK kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 4784 okundu

Access point ile kablosuz ağ genişletme ve repeater ile kablosuz ağ genişletme. Wifi sinyalini arttırma genişletme uzak yerlere iletme yöntem

Kablosuz ağ genişletme diğer bir deyişle wifi ağını genişletme yöntemleri anlattık . Ayrıca Wifi ağını genişletmede kullanılan Access Point ve Repeater hakkında bilgiler verdik. Bu sayede wifi sinyalini arttırma ve genişletme konusunda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Kablosuz Ağ Genişletme

Özellikle Türk telekom ‘un vermiş olduğu modemleri kullanıyorsanız (genelde antensiz modemler) evinizde bazı odalarda wifi sinyali sorunu yaşayabilirsiniz. Modemlerin wifi sinyalini dağıtma güçleri modem özelliklerine göre değişiklik gösterir. Anteni olmayan bir kablosuz modemin kapsama alanı doğal olarak, antenli modemlere göre daha düşüktür. Piyasada 1 antenli, 2 antenli ve 3 ya da daha fazla antenli modem çeşitleri bulunmaktadır. Her antenin ortalama gücü 5 db‘dir. Evinizin veya ofisinizin genişliğine göre bu modemlerden birini seçmeniz, sinyal sorunu yaşamamanız için oldukça önemlidir.

Kablosuz Ağ Genişletme Yöntemleri nelerdir ?

  • Modeminizin Konumu: İlk olarak modeminizin konumunu gözden geçirmelisiniz. Eğer wifi sinyali konusunda sorun yaşıyorsanız, modeminizin tüm odalara sinyal yaymasını kolaylaştırmak için konumunu evin merkezinde olacak şekilde ayarlayın.
  • Repeater Kullanarak Kablosuz Ağ Genişletme: Repeater adından da anlaşılacağı gibi tekrarlayıcı özelliği olan bir çeşit modemdir. Modeminizden wifi sinyalini çeker ve güçlendirerek tekrar dağıtır. Repeater‘ı bir köprü olarak düşünün ve sinyali iletmek istediğiniz bölge ile modeminizin arasında konumlandırın. Ayrıca repeater’lar mevcut sinyali tekrar dağıttığı için kablo zahmeti yoktur. Kullanımı oldukça basittir. Tek yapmanız gereken Repeater’ın arayüzünden veya cd’sinden kurulumunu yapmanız.
  • Access Point Kullanarak Kablosuz Ağ Genişletme:  Access Point ‘ler görüntü olarak modemlere benzerler ancak görevleri farklıdır. Modeminize bağlı ethernet kablosunu accest point ‘in ethernet girişine takarsınız ve Access point etnernet kablosudan aldığı sinyali wifi sinyaline çevirir. Daha çok, uzun mesafeye wifi sinyalini iletmek için kullanılır. Çünkü repeater ‘lar 50-75 metreye kadar aynı işi yapıyor ve kablo zahmetine de girmiyorsunuz. Bazen repeater ‘lar sinyali genişletmekte yeterli olmaz ve bu durumda imdadımıza access point yetişir. Access pointler geçmişte kablolu modemleri kablosuza çevirmek için kullanılırdı ancak günümüzde kablolu modem kullanımı neredeyse bittiği için bu görevleri de sona ermiş oldu.

Ayrıca wifi sinyalini bir kaç kilometreye kadar yaymak için kullanılan sistemlerde mevcut, bunlar genelde stadyumlar’da, konser alanlarında vs. kullanıldığı için bunlardan bahsetmiyorum.

Kablosuz ağ genişletme ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise veya bu konuda yazılanlar ile ilgili sorununuz varsa lütfen yorum kısmından iletişime geçin. Yorumlarınızı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde cevaplarım. Ayrıca sosyal medya adreslerinden de bana ulaşabilirsiniz.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
0 0 oylar
Makale Reyting
Abonelik
Bildir
2 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Misafir
7 yıl önce

modem le aramızda hava var 1metre uzağındağım 1 diş çekiyor